Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-05-27 17:15
Order Białej Róży
dla Dowódcy MW

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA został odznaczony Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Marynarki Wojennej. Odznaczenie wręczył premier Rządu Finlandii Jyrki KATAINEN.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się o godzinie 16:20 (poniedziałek, 27 maja) w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas wizyty premiera Finlandii w Trójmieście. Towarzyszyła jej wystawa fotograficzna w Muzeum MW prezentująca okręty Polskiej Marynarki Wojennej okresu międzywojennego wybudowane w Finlandii.


Floty Polski i Finlandii od wielu lat prowadzą współpracę na morzu. Realizowana jest ona głównie w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, a także w ramach kontaktów dwustronnych oraz w trakcie ćwiczeń NATO, w których Finlandia uczestniczy jako państwo partnerskie. W ostatnich latach polskie i fińskie okręty uczestniczyły m.in. w dużych ćwiczeniach Sojuszu z serii „Mariner” (Noble Mariner, Brilliant Mariner i Loyal Mariner). Biorą także udział w największych na Bałtyku ćwiczeniach „BALTOPS” oraz ratowniczych z serii „SAREX”. Nasze jednostki prowadzą bojowe operacje poszukiwania i zwalczania niebezpiecznych podwodnych obiektów zalegających od czasów II wojny światowej u wybrzeży państw bałtyckich. Prowadzona jest współpraca w zakresie hydrografii. Oba państwa są także członkami inicjatywy SUCBAS (Sea Surveillance Cooperation Baltic Sea). Jest to inicjatywa międzynarodowa krajów basenu Morza Bałtyckiego, której celem jest współpraca w zakresie wymiany informacji morskiej.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.