Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-01-10 13:03
Galeria foto
90 lat Admirała Henryka Pietraszkiewicza

Kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz, były dowódca m.in. Brygady Okrętów Podwodnych, 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej, obchodzi jubileusz 90-tych urodzin. To obecnie najstarszy polski marynarz w stopniu admiralskim. W środę, 9 stycznia, w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” odbyła się uroczystość zorganizowana na cześć Jubilata.

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała „100 lat”, a życzenia Admirałowi składał m.in. dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Jubilatowi życzenia urodzinowe przesłał Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Na spotkaniu w Klubie MW „Riwiera” zaprezentowana została nowa książka autorstwa kontradmirała Henryka Pietraszkiewicza, pod tytułem „Rozważania o tradycji Marynarki Wojennej”. Goście mogli także wysłuchać osobistych refleksji związanych z osobą Jubilata, wygłoszonych przez jego byłych podwładnych, między innymi komandorów: Stanisława Wielebskiego, Edwarda Kinasa oraz Stefana Czarneckiego. Na uroczystości dla kontradmirała Henryka Pietraszkiewicza wystąpił także Chór Akademii Marynarki Wojennej oraz Zespół Wokalny Klubu MW „Riwiera”.

Kontradmirał w stanie spoczynku Hieronim Henryk Pietraszkiewicz urodził się 3 stycznia 1923 roku w Kolonii – Koronowo, powiat Dziśnia, województwo wileńskie. Chociaż na chrzcie nadano mu imię Hieronim, nigdy go nie używał. Wszyscy znali i znają go jako Henryka. Wojnę spędził na wsi, pomagając ojcu w gospodarstwie. W 1944 roku został zmobilizowany i wcielony najpierw do Armii Czerwonej, a następnie do Wojska Polskiego. 15 września 1944 roku otrzymał przydział do 4 Dywizji Piechoty, w której po ukończeniu kursu oficerskiego został zastępcą do spraw polityczno-wychowawczych dowódcy baterii 120 mm moździerzy w 10 pułku piechoty. Brał udział walkach pod Kołobrzegiem, nad Odrą, pod Berlinem oraz w rejonie Łeby – aż do 8 maja 1945 roku. W lipcu 1946 roku w stopniu podporucznika rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej, którą ukończył we wrześniu 1949 roku jako prymus, będąc już w stopniu kapitana marynarki. Od listopada 1949 r. do kwietnia 1951 r. był zastępcą dowódcy okrętu podwodnego ORP „Sęp”, a następnie do listopada 1954 roku jego dowódcą. Jesienią tegoż roku będąc już w stopniu komandora podporucznika objął stanowisko szefa sztabu dywizjonu okrętów podwodnych. Po ukończeniu kursu w Akademii Marynarki Wojennej ZSRR w Leningradzie, w grudniu 1956 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Brygady Okrętów Podwodnych. Brygadą dowodził przez kolejne 10 lat, do 18 maja 1966 r. W tym też roku ukończył studia zaoczne na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, uzyskując tytuł magistra historii. Od maja 1966 do lutego 1969 roku był dowódcą 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. W październiku 1968 roku kmdr Henryk Pietraszkiewicz został mianowany na stopień kontradmirała. Od marca do listopada 1969 roku pełnił funkcję komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, a następnie przez kolejnych 10 lat wykonywał obowiązki na stanowisku szefa Sztabu MW. Od 1979 roku przez 4 lata był zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej do spraw liniowych. Formalnie służbę wojskową zakończył 18 listopada 1983 roku i przeszedł w stan spoczynku. 7 stycznia 1984 roku oficjalnie pożegnał go ówczesny minister Obrony Narodowej.
Kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz jest autorem ponad 20 publikacji, prezentujących m.in. historię, kierunek i rozwój powojennej myśli wojskowej. W 2001 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Marynarki Wojennej za wybitne zasługi w rozwoju nauki i umacniania obronności kraju.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.