Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-01-11 09:00
Specjalne aukcje
Marynarki Wojennej

Od środy (19 grudnia) można wziąć udział w licytacjach specjalnych aukcji przygotowanych przez Marynarkę Wojenną w ramach 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem będzie to rejs okrętem podwodnym, okrętem transportowo-minowym oraz udział w specjalistycznym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków. Rejsy okrętami MW można licytować w ramach WOŚP od 2009 roku. Do tej pory łączna kwota licytacji wyniosła ok. 150 000 złotych. Po raz pierwszy w historii będzie licytowany rejs okrętem podwodnym ORP ORZEŁ.

21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2013 roku. W kolejnej edycji Finału WOŚP uczestniczyć będzie ok. 120 tys. wolontariuszy w Polsce i na świecie. Odbędzie się kilkadziesiąt imprez zamkniętych. W dniu Finału prowadzona będzie licytacja Złotych Serduszek i Kart Telefonicznych, a także kilkadziesiąt tysięcy aukcji w serwisie www.aukcje.wosp.org.pl. Punktem kulminacyjnym Finału jest happening świetlny „Światełko do Nieba", przyjmujący w wielu miejscach w Polsce formę widowiskowego pokaz sztucznych ogni. Pieniądze zebrane w 21. Finale zostaną podzielone pomiędzy potrzebujących. Połowa zebranej kwoty zostanie wykorzystana na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, a druga połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Aukcje Marynarki Wojennej prowadzone są na portalu www.aukcje.wosp.org.pl  (przygotowanym przez serwis Allegro.pl). Licytacje rozpoczęły się w środę, 19 grudnia. W ramach aukcji prowadzonych na rzecz 21. Finału WOŚP Marynarka Wojenna zaoferowała jednodniowy rejs okrętem podwodnym ORP Orzeł (dla jednej osoby), rejs okrętem transportowo-minowym (od 1 do 3 dni dla jednej osoby) oraz szkolenie samoratowania i przetrwania na wodzie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków - OSNiP (ok. 8 godzin dla jednej osoby). Rejsy okrętami oraz szkolenie w OSNiP odbędą się w ramach planowych ćwiczeń MW w terminach zależnych od programów szkoleniowych MW. Szczegółowe dane na temat warunków udziału w licytacjach opublikowane zostały w opisach aukcji na stronie www.aukcje.wosp.org.pl .

1. REJS OKRĘTEM PODWODNYM ORP ORZEŁ

Okręt zanurzy się na poligonie morskim. Zwycięzca aukcji będzie mógł poznać budowę okrętu, zasady jego działania, zobaczyć jak pracuje załoga, obserwować sytuację nawodną przez peryskop. Wyjątkową atrakcją będzie chrzest na „podwodniaka”, w ramach którego trzeba będzie się napić wody morskiej pobranej z głębokości, na którą zanurzy się okręt. Rejs odbędzie się w ramach planowych ćwiczeń okrętu.

Zwycięzca aukcji musi spełnić następujące warunki:

 • ukończone 18 lat;
 • obywatelstwo polskie;
 • zaświadczenie lekarskie o zdolności i braku przeciwwskazań do odbycia takiego rejsu, w tym zanurzenia;
 • ubezpieczenie NW na rejs.

ORP „Orzeł” (typ Kilo) to obecnie największy polski okręt podwodny. Polska jest jedynym państwem NATO, który eksploatuje operacyjnie okręt tego typu. Jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że kadłub zewnętrzny jest pokryty specjalną powłoką typu "skóra delfina" wykonaną z tworzyw sztucznych oraz pomalowany jest specjalną czarną farbą. W radykalny sposób zmniejsza to szanse wykrycia go przez obce stacje hydrolokacyjne i radarowe. Wyposażony jest w sześć dziobowych wyrzutni torpedowych. Może także stawiać miny morskie. Okręt brał dotychczas udział w międzynarodowych manewrach NATO – BALTIC PORPOISE, COOPERATIVE BANNERS, KEFTACEX, STRONG RESOLVE, JOINT MARITIME COURSE i BALTOPS, podczas których wielokrotnie wykonywał operacje osłony szlaków komunikacyjnych, atakowania okrętów nawodnych i podwodnych, był poszukiwany przez wielokrotnie większe siły nawodne i lotnictwo morskie. Operował na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych (3 Flotylla Okrętów w Gdyni).

2. REJS OKRĘTEM TRANSPORTOWO-MINOWYM

Zwycięzca aukcji będzie mógł obserwować specyfikę szkolenia na okręcie transportowo-minowym. Pozna budowę okrętu, zasady jego działania oraz zadania jakie wykonuje okręt podczas działań na morzu. Rejs odbędzie się w ramach planowych ćwiczeń okrętu i potrwa od 1 do 3 dni.

Zwycięzca aukcji musi spełnić następujące warunki:

 • ukończone 18 lat;
 • obywatelstwo polskie;
 • zaświadczenie lekarskie o zdolności i braku przeciwwskazań do odbycia takiego rejsu;
 • ubezpieczenie NW na rejs.

W skład sił Marynarki Wojennej wchodzi pięć okrętów transportowo-minowych: ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”. Są to okręty przeznaczone do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego. Ze względu na małe zanurzenie i praktycznie płaskie dno mają możliwość podejścia do plaży i załadunku lub wyładunku sprzętu i ludzi po prostu z brzegu bez konieczności wchodzenia do portów. Mogą również transportować i stawiać znaczne ilości min morskich. Okręty te były wykorzystywane wielokrotnie do przerzutu wojsk i sprzętu, uczestniczyły w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. Stacjonują w Świnoujściu i wchodzą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

3. SZKOLENIA W NOWOCZESNYM OŚRODKU NURKOWYM

Zwycięzca aukcji pozna na „własnej skórze” jak ratować się z opresji w wodzie. Tym samym zobaczy możliwości jedynego w Polsce basenu nurkowego (16m długości, 10 m szerokości i 10 m głębokości) ze specjalnym systemem symulacji hydrometeorologicznej (sztuczna fala, deszcz, mgła i zadymienie, światła i dźwięki katastrofy), by w finale zrealizować wspólnie z instruktorami ewakuację z zatopionej kabiny śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej W-3 RM ANAKONDA.

Zwycięzca aukcji musi spełnić następujące warunki:

 • ukończone 18 lat;
 • obywatelstwo polskie;
 • zaświadczenie lekarskie o zdolności i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach w basenie pływackim;
 • ubezpieczenie NW na czas szkolenia.

Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni jest główną jednostką szkolącą w zakresie nurkowania i ratownictwa morskiego w Siłach Zbrojnych RP. Przygotowuje specjalistów do:

 • realizowania i zabezpieczenia wszelkich potrzeb Wojska Polskiego związanych z wykonywaniem prac podwodnych na wszelkich możliwych głębokościach w wyznaczonych akwenach;
 • samoratowania w sytuacjach kryzysowych dla załóg statków powietrznych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP;
 • wykonywania ewakuacji z okrętu podwodnego;
 • realizacji leczenia, treningów i szkoleń w ramach obsługi komór dekompresyjnych.

_________________________________________________

Zwycięzcy aukcji są zobowiązani do przestrzegania i dostosowania się do wszelkich procedur wojskowych związanych z zaokrętowaniem i pobytem na pokładzie okrętu oraz zasadami pobytu na terenie jednostek wojskowych.

Terminy rejsów oraz szkolenia są uzależnione od programów szkoleniowych Marynarki Wojennej. Marynarka Wojenna zastrzega sobie prawo określenia i ewentualnej zmiany terminów. To, jak będą wyglądają takie rejsy oraz jak wygląda specjalistyczne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków można zobaczyć na portalu YouTube, gdzie zaprezentowano krótkie filmy z działań okrętów:

Aukcje dostępne są pod adresami:

 Licytacja rejsu okrętem Marynarki Wojennej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Wówczas licytowano rejs okrętem podwodnym podczas XVII Finału WOŚP. Kwota licytacji osiągnęła ponad 20 tysięcy złotych. Rok później (XVIII Finał) Marynarka Wojenna ogłosiła po raz kolejny licytację rejsu okrętem podwodnym. Wówczas kwota licytacji przekroczyła już 30 tysięcy złotych. Dodatkowo zwycięzca aukcji dwukrotnie „podbił” wylicytowaną kwotę wpłacając na konto Fundacji WOŚP ponad 60 tysięcy złotych. W XIX Finale, Marynarka Wojenna postanowiła jeszcze bardziej rozszerzyć swój udział wystawiając na aukcję rejs okrętem podwodnym, fregatą rakietową i lot symulatorem samolotu „Bryza”. Wszystkie te aukcje wylicytowano za łączną kwotę ponad 56 tysięcy złotych. Podczas XX finału licytowano cztery specjalne aukcje Marynarki Wojennej: rejs fregatą rakietową, rejs okrętem transportowo-minowym, lot samolotem oraz „lot” symulatorem, a uzyskana kwota, która zasiliła konto fundacji to kilkanaście tysięcy złotych. Tym razem do wygrania jest rejs okrętem transportowo-minowym, szkolenie w samoratowaniu i przetrwaniu na wodzie oraz po raz pierwszy w historii rejs największym podwodnym okrętem Marynarki Wojennej ORP ORZEŁ.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 20 lat Fundacja wydała na cen cel około 150 mln USD.
By podziękować wolontariuszom za wspólne zimowe granie w połowie wakacji Fundacja organizuje najpiękniejszy festiwal świata – Przystanek Woodstock. Na co dzień Fundacja prowadzi także 5 ogólnopolskich programów medycznych i jeden edukacyjny, a także upowszechnia wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy, wspiera budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, promuje ideę wolontariatu i angażuje się w wiele inicjatyw społecznych. Pomysłodawcą, założycielem i Prezesem Zarządu Fundacji jest Jurek Owsiak – dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz społeczny, powszechnie uznany za jeden z największych autorytetów w Polsce.

Krzysztof Dobies
rzecznik prasowy WOŚP
tel.: +48695870020
rzecznik@wosp.org.pl

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy MW
tel.: +48601412722
rzecznik@mw.mil.pl

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.