Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2012-03-28 08:50
Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego
„Przodującym Oddziałem Wojska Polskiego”

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”. Wyróżnienie zostało wręczone we wtorek, 27 marca, na dorocznej Odprawie Kierowniczej Kadry MON i Sił Zbrojnych RP w Warszawie.

Tytuł honorowy przyznano „za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2011 roku, w istotnym stopniu wpływających na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych oraz umacnianie obronności RP”. Wyróżnienie z rąk ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka odebrał dowódca Dywizjonu – kmdr Wojciech Sowa.

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW jest dywizjonem morskim z autonomicznymi systemami radionawigacyjnymi i geodezyjnymi oraz z własną bazą środków transportowych. W skład dywizjonu wchodzą specjalistyczne okręty ORP „Arctowski”, ORP „Heweliusz”, ORP „Iskra”, dwa kutry i trzy motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego. Dywizjon wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto DZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej. Jednostki DZH MW wykonują prace hydrograficzne i oceanograficzne dla potrzeb bezpieczeństwa żeglugi. Dokonują pomiarów i badań niezbędnych do opracowywania i aktualizacji map morskich i publikacji nautycznych. Okręty i mniejsze jednostki DZH MW rocznie pokonuja odległość niemalże taką jak długość Równika.

W ostatnich latach jednym z największych osiągnięć służby hydrograficznej Marynarki Wojennej było odnalezienie na Bałtyku, w maju 2004 roku, wraku „Steubena”, który przez 59 lat pozostawał niewykryty. Specjaliści hydrografii Marynarki Wojennej zidentyfikowali także wrak niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.