Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2012-03-23 13:21
Kontradmirał Ryszard Demczuk
uhonorowany „Meritorious Service Medal”

Kontradmirał Ryszard Demczuk, szef Szkolenia Marynarki Wojennej został uhonorowany amerykańskim medalem „Meritorious Service Medal” za wybitne osiągnięcia w misji ISAF w Afganistanie. Odznaczenie wręczył Ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein. Uroczystość odbyła się w czwartek, 22 marca, w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Kontradmirał Demczuk, który swoją służbą w Afganistanie przyczynił się bezpośrednio do zwielokrotnienia działań przeciwdziałających korupcji, jest wspaniałym przykładem współpracy Stanów Zjednoczonych i partnerów w NATO na rzecz zapewnienia gotowości rządu afgańskiego i sił bezpieczeństwa tego kraju do przejęcia odpowiedzialności za Afganistan, kiedy w 2014 roku rola misji NATO zmieni się na wspierającą” – powiedział ambasador Feinstein.

Kontradmirał Ryszard Demczuk pełnił służbę w Afganistanie na przełomie 2010 i 2011 roku, na stanowisku zastępy Dowódcy Grupy Zadaniowej (CJIATF-Combined Joint Interagency Task Force) w Strategicznym Dowództwie ISAF w Kabulu. CJIATF – SHAFAFIYAT (w języku Dari oznacza „transparentność”) jest instytucją wspierającą Islamską Republikę Afganistanu w walce z korupcją. Przyznanie kontradmirałowi Ryszardowi Demczukowi odznaczenia „Meritorious Service Medal” przez Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych jest wyrazem uznania za jego zaangażowanie i wzorową pracę na rzecz demokratyzacji życia w Afganistanie.

Jak czytamy w decyzji o nadaniu odznaczenia, podpisanej przez sekretarza obrony USA Leona Panettę i sekretarza ds. armii USA Johna McHugha, medal ten został przyznany za: „Wybitne zasługi kontradmirała Demczuka dla kampanii oraz jego zdolności przywódcze i oddanie służbie miały znaczący wpływ na skuteczność działań zwalczających korupcję i usprawniły współdziałanie w tym zakresie między dowództwem, rządem Afganistanu i społecznością międzynarodową”.

Do podstawowych zadań kontradmirała Ryszarda Demczuka podczas wykonywania obowiązków w Afganistanie należało m.in. nawiązywanie i podtrzymywanie współpracy w dziedzinie antykorupcji z organizacjami międzynarodowymi oraz z instytucjami Rządu Islamskiej Republiki Afganistanu, koordynacja wszelkich inicjatyw ISAF odnoszących się do obszaru działań antykorupcyjnych w procesie dystrybucji i alokacji funduszy pomocowych dla rządu i społeczności lokalnych, zapewnienie dowództwu ISAF analizy i oceny zjawisk dotyczących przejawów korupcyjnych oraz zbieranie doświadczeń i opracowywanie wniosków z działań antykorupcyjnych na teatrze prowadzenia operacji.

„Meritorious Service Medal” to odznaczenie ustanowione w 1969 roku, początkowo tylko dla amerykańskich zasłużonych żołnierzy, a obecnie również przyznawane oficerom sprzymierzonych sił zbrojnych, za szczególnie osiągnięcia w zakresie współpracy we wspólnych, z żołnierzami amerykańskimi, międzynarodowych operacjach.   

---------------------------------------------------------

Kontradmirał Ryszard Szczepan DEMCZUK urodził się 03 sierpnia 1959 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno – taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs „Liderzy XXI wieku” w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo – sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001). Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1985 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989-1994 dowodził okrętem rakietowym ORP „Oksywie”, a w latach 1995-1997 okrętem rakietowym ORP „Grom’. Następnie zajmował stanowiska w 3 Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej.

W 2002 roku powraca do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Następnie pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2007 roku został dowódcą Centrum Operacji Morskich.
W czerwcu 2008 roku zdał obowiązki dowódcy COM, następnie został skierowany na studia polityki obronnej w Uniwersytecie Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. W dniu 1 grudnia 2009 r. objął obowiązki Szefa Szkolenia Marynarki Wojennej RP. Od listopada 2010 roku do sierpnia 2011 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Grupy Zadaniowej CJIATF-SHAFAFIYAT w strategicznym dowództwie ISAF w Kabulu.  Szczegóły w komunikacie na stronie.  

 Kontradmirał Ryszard  Demczuk jest także czołowym racjonalizatorem Marynarki Wojennej. Jego wnioski pt. „Proces dowodzenia. Metodologia pracy dowódcy i sztabu w planowaniu działań bojowych w aspekcie spełnienia wymogów interoperacyjności z procedurami obowiązującymi w NATO” oraz „Wykorzystanie planszetu OPA w walce o żywotność okrętu, wg. procedur NATO” zdobyły wyróżnienie dowódcy Marynarki Wojennej i zostały wprowadzony do stosowania w Marynarce Wojennej. W 2006 roku praca racjonalizatorska pt. „Modernizacja morskiej wyrzutni celu powietrznego ICP KOLIBER” zdobyła 1 miejsce w Marynarce Wojennej.

Jest żonaty i ma dwie córki. Interesuje się literaturą, historią cywilizacji i rozwoju myśli wojskowej.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.