Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-12-31 11:26
Marynarka Wojenna 2008
W środę, 2 stycznia, Marynarka Wojenna zainauguruje nowy rok szkoleniowy. We wszystkich jednostkach MW odbędą się uroczyste zbiórki, na których dowódcy przedstawią najważniejsze zadania dla marynarzy w 2008 roku.
Rok 2008 jest szczególnym rokiem dla polskich sił morskich. W tym właśnie roku mija 90 lat od daty, kiedy marszałek Józef Piłsudski swoim dekretem z 28 listopada 1918 roku rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną w odrodzonej Polsce.
Główne płaszczyzny działalności Marynarki Wojennej w nowym roku to przede wszystkim modernizacja oraz szkolenie.
W zakresie modernizacji główne zadanie to realizacja procesu wyposażenia okrętów (typu Orkan) w nowe uzbrojenie rakietowe (rakiety RBS), wznowienie programu budowy nowoczesnego niszczyciela min, modernizacja okrętu wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozszerzająca zakres jego działań oraz kontynuacja budowy korwety wielozadaniowej. Modernizację przejdą samoloty lotnictwa morskiego. Do MW trafią także nowoczesne systemy walki i kierowania ogniem dywizjonu przeciwlotniczego.
W 2008 roku siły Marynarki Wojennej wezmą udział w ponad 20 ćwiczeniach międzynarodowych i operacjach NATO. Spośród nich najważniejsze to manewry reagowania wobec sytuacji kryzysowych „Northern Coast”, „Neptun Warrior” i „Loyal Mariner”. Siły ratownicze MW wezmą udział w ćwiczeniu NATO w ratowaniu załóg okrętów podwodnych „Bold Monarch”, które odbędzie się na Morzu Północnym. Natomiast siły trałowo-minowe operować będą w ramach sił międzynarodowych unieszkodliwiających powojenne niebezpieczne obiekty zalegające od czasów wojny na dnie Bałtyku. Jedną z takich właśnie operacji będzie ćwiczenie „MCOPLIT” u wybrzeży Litwy.
Marynarka Wojenna planuje także w sposób szczególny uczcić rok jubileuszu 90-lecia. Przez cały rok zaplanowano przedsięwzięcia historyczne oraz wydarzenia podkreślające dokonania wielu pokoleń marynarzy i polskich tradycji na morzu. Najważniejszym wydarzeniem obchodów jubileuszowych będzie organizacja V Światowego Zjazdu Marynarzy Polskich. W ramach Dni Morza, polscy weterani i kombatanci MW przyjadą do Gdyni z różnych zakątków globu.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.