Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-11-07 12:03
Operacja przeciwminowa na Bałtyku
Miny morskie stanowią duże zagrożenie dla żeglugi, są wykorzystywane podczas działań bojowych, a także mogą być narzędziem w rękach terrorystów. Od skuteczności ich wykrywania i niszczenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo transportu morskiego, powodzenie akcji humanitarnych i bojowych prowadzonych na akwenach morskich. Wczoraj (wtorek, 6 listopada), na Bałtyku rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie przeciwminowe pod kryptonimem MCM SQNEX z udziałem 7 okrętów z trzech państw NATO.

Organizatorem ćwiczenia jest polska Marynarka Wojenna. To jedno z największych na Bałtyku ćwiczeń obrony przeciwminowej, które potrwa do piątku, 9 listopada.

Do udziału w ćwiczeniu swoje okręty skierowały siły morskie Litwy, Łotwy i Polski. Ze strony polskiej udział biorą dwa niszczyciele min: ORP „FLAMING” i ORP „MEWA” oraz dwa trałowce: ORP „GOPŁO” i ORP „MAMRY” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Ćwiczeniem dowodzi kmdr por. Piotr Mieczkowski (dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu).

Dzisiaj, 7 listopada, okręty rozpoczęły manewr wyjścia z Bazy Marynarki Wojennej w Gdyni i skierowały się na Zatokę Gdańską. Ćwiczenie rozpocznie operacja osłony sił i reagowania na zagrożenia asymetryczne, w tym głównie odparcie możliwych ataków terrorystycznych. Kolejne etapy ćwiczenia to operacje poszukiwania, wykrywania i niszczenia min morskich za pomocą stacji hydrolokacyjnych, trałów kontaktowych i niekontaktowych. Celem tego typu działań jest przygotowanie bezpiecznej żeglugi dla zespołów okrętów uderzeniowych, transportowców, zwłaszcza tych, które w rejon kryzysu dostarczają pomoc humanitarną, wsparcie logistyczne i ewakuują ludność cywilną. Okręty przećwiczą także zwalczanie celów nawodnych i powietrznych, prowadzenie akcji ratowniczych i ewakuację rannych przez śmigłowiec ratowniczy „Anakonda”, obronę przeciwawaryjną okrętu oraz udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom.

 

Skład sił ćwiczenia MCM SQNEX:

Litwa:

  • LNS „Kursis”;

Łotwa:

  • LVNS „Virsaitis”;
  • LVNS „Viesturs”;

Polska:

  • ORP „Flaming”;
  • ORP „Mewa”;
  • ORP “Gopło”
  • ORP “Mamry”.

Na współczesnym teatrze działań na morzu operacje przeciwminowe są jednym z najważniejszych zadań. Wszystkie działania zespołów okrętów uderzeniowych i logistycznych, konwoje jednostek z pomocą humanitarną i przerzuty wojsk na akwenach niebezpiecznych poprzedzone są operacją przeciwminową. Siły trałowo-minowe oczyszczają akweny i tory wodne z min i obiektów niebezpiecznych dla żeglugi. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych, kiedy do zagrożonego państwa musi bezpiecznie dotrzeć pomoc humanitarna i wsparcie logistyczne.

Jednostki obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP rozpoczęły współpracę z siłami NATO jeszcze przed wejściem naszego kraju w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uczestniczyły w najważniejszych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku oraz w ćwiczeniach NATO na Morzu Północnym i w Cieśninach Bałtyckich. Unieszkodliwiały niebezpieczne obiekty powojenne na wodach polskich oraz na torach podejściowych do portów państw nadbałtyckich. Niszczyciele min ORP „MEWA”, ORP „CZAJKA” i ORP „FLAMING” jako pierwsze polskie jednostki weszły na stałe w skład elitarnych Sił Odpowiedzi NATO.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.