Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-10-25 14:59
ORP „Gen. K. Pułaski” wraca do kraju
Międzynarodowe siły pokojowe zakończyły działania na Bałtyku. Kierujące się rezolucją ONZ zespoły okrętów i samolotów doprowadziły do zażegnania konfliktu i zahamowały eskalację napięć międzynarodowych – to fikcyjny scenariusz zakończonych dzisiaj (czwartek, 25 października) ćwiczeń NORTHERN COAST. W manewrach udział wzięło 30 jednostek z 8 państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju, w tym fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” oraz dwa śmigłowce Mi-14 PŁ z polskiej Marynarki Wojennej.

NORTHERN COAST to międzynarodowe ćwiczenie zorganizowane przez niemiecką Marynarkę Wojenną. Udział w nim wzięły: fregaty, okręty podwodne, okręty patrolowe, niszczyciele min, trałowce i okręty uderzeniowe oraz lotnictwo morskie z Danii, Finlandii, Francji, Litwy, Niemiec, Polski, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Jednostki ćwiczyły na wodach Bałtyku Zachodniego i Cieśnin Bałtyckich. Scenariusz manewrów zakładał fikcyjny kryzys pomiędzy fikcyjnymi państwami w wyniku czego Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała rezolucję, angażując siły pokojowe, aby nie dopuścić do eskalacji napięć międzynarodowych, które mogłyby doprowadzić do konfliktu.

Polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski” wspólnie z pozostałymi jednostkami sił pokojowych przeprowadziła operację reagowania kryzysowego w celu utrzymania pokoju i stabilizacji w rejonie „zapalnym”. Okręty kontrolowały jednostki przepływające przez ten rejon oraz monitorowały sytuację nawodną i powietrzną. Realizowane były akcje osłony transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych i lotnictwa. W trakcie ćwiczenia przeprowadzono strzelania do celów nawodnych i powietrznych, zadania poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych, obronę przeciwlotniczą, przeciwawaryjną, a także inne zadania, które wynikały z rozwoju sytuacji podczas ćwiczenia.

NORTHERN COAST to kolejne ćwiczenie międzynarodowe z udziałem polskich fregat rakietowych. W tym roku, w maju, w największych manewrach NATO pod kryptonimem NOBLE MARINER 2007 uczestniczyła fregata ORP „Gen. T. Kościuszko”. Biorący udział w NORTHERN COAST ORP „Gen. K. Pułaski” do tej pory uczestniczył w kilkunastu manewrach NATO, a także w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Śródziemnym – ACTIVE ENDEAVOUR. Więcej informacji na temat okrętu na stronie internetowej Marynarki Wojennej.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.