Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-09-06 15:09
Nowy dowódca
Centrum Operacji Morskich
Kontradmirał Ryszard DEMCZUK objął dzisiaj (czwartek, 6 września) obowiązki dowódcy Centrum Operacji Morskich. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego dowódcę COM admirała floty Marka BRĄGOSZEWSKIEGO.

Kontradmirał Ryszard Szczepan DEMCZUK – ur. 03 sierpnia 1959 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1985). Ukończył: kurs przeszkolenia oficerów szczebla operacyjno – taktycznego (1990), międzynarodowy kurs oficerów sztabu w Akademii Obrony Holandii (1996), kurs integracji z NATO (1998), kurs „Liderzy XXI wieku” w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w amerykańskim Instytucie im Georga C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen (1998), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (2000) oraz podyplomowe studia dowódczo – sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (2001). Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1985 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia od dowódcy działu do dowódcy okrętu. W latach 1989-1994 dowodził okrętem rakietowym ORP „Oksywie”, a w latach 1995-1997 okrętem rakietowym ORP „Grom’. Następnie zajmował stanowiska w 3 Flotylli Okrętów i w Sztabie Marynarki Wojennej. W 2002 roku powraca do Dywizjonu Okrętów Rakietowych i w tym samym roku objął nad nim dowodzenie. Począwszy od bieżącego roku pełnił obowiązki głównego specjalisty w Dowództwie Marynarki Wojennej.

Kontradmirał Ryszard Demczuk jest także czołowym racjonalizatorem Marynarki Wojennej. Jego wnioski pt. „Proces dowodzenia. Metodologia pracy dowódcy i sztabu w planowaniu działań bojowych w aspekcie spełnienia wymogów interoperacyjności z procedurami obowiązującymi w NATO” oraz „Wykorzystanie planszetu OPA w walce o żywotność okrętu, wg. procedur NATO” zdobyły wyróżnienie dowódcy Marynarki Wojennej i zostały wprowadzony do stosowania w Marynarce Wojennej. W 2006 roku praca racjonalizatorska pt. „Modernizacja morskiej wyrzutni celu powietrznego ICP KOLIBER” zdobyła 1 miejsce w Marynarce Wojennej.

Jest żonaty i ma dwie córki. Interesuje się literaturą, historią cywilizacji i rozwoju myśli wojskowej.

Admirał floty Marek BRĄGOSZEWSKI - urodził się 6 czerwca 1949 roku w Gdyni. Po ukończeniu liceum w 1967 roku wstąpił do Marynarki Wojennej i rozpoczął edukację zawodową. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej został promowany do stopnia podporucznika i rozpoczął służbę jako oficer zwalczania okrętów podwodnych na okrętach 11 Dywizjonu Ścigaczy Okrętów Podwodnych w Helu. Ostatnim jego stanowiskiem morskim było dowodzenie okrętem zwalczania okrętów podwodnych. W latach 1978-80 studiował w Akademii Sztabu i Dowodzenia w b. Leningradzie, po czym służył jako oficer sztabowy, szef wydziału operacyjnego oraz szef sztabu 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W lipcu 1991 roku objął stanowisko dowódcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu i dowodził Flotyllą przez 6 lat. W 1997 roku objął stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Marynarki Wojennej. W 2000 roku został szefem Szkolenia Marynarki Wojennej. Od 18 kwietnia 2005 roku był dowódcą Centrum Operacji Morskich – zastępcą Dowódcy Marynarki Wojennej RP. Ukończył kurs sztuki wojennej w Akademii Sztabu i Dowodzenia b. ZSRR (1985), operacji strategicznych w Akademii Obrony Narodowej (1988-89) i języka angielskiego w Fort Borden w Kanadzie.

Zapalony żeglarz i członek Bractwa Przylądka Horn. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci - córkę i syna (oficera MW).

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.