Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-08-25 13:20
Sonary Marynarki Wojennej
pomagają w poszukiwaniach
Marynarka Wojenna wysłała na Mazury dwie ekipy wyposażone w nowoczesne sonary, aby pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych po gwałtownych burzach, które przeszły nad mazurskimi jeziorami.
Marynarka Wojenna została poproszona o pomoc w piątek, 24 sierpnia, po południu. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, do wyjazdu, przygotowano ekipę ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań podwodnych. Dzisiaj rano (sobota, 25 sierpnia) ekipa była już na miejscu i rozpoczęła poszukiwania sonarem w koordynacji z Mazurską Służbą Ratowniczą i strażą pożarną.

Sonar ten jest na wyposażeniu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, który wykorzystuje go do szczegółowych pomiarów i badań dna morskiego. Jest to urządzenie typu MS-1000, małych rozmiarów, mobilne, mogące być wykorzystywane w różnych sytuacjach i na różnych jednostkach.

Sonar MS-1000 jest sonarem dookolnym, opuszczanym, do poszukiwania obiektów o małych rozmiarach. Jest bardzo dokładny, posiada wysoką rozdzielczość pozwalającą na identyfikację nawet drobnych szczegółów.

W sobotę, 25 sierpnia, Marynarka Wojenna została po raz drugi poproszona o pomoc, aby skierować w rejon poszukiwań kolejną ekipę z sonarem. Natychmiast po otrzymaniu sygnału do wyjazdu przygotowano 3-osobowy zespół z Akademii Marynarki Wojennej z sonarem DS - 272 DT. Zostali przerzuceni na Mazury, na pokładzie śmigłowca Marynarki Wojennej. Wraz z ekipą z Akademii Marynarki Wojennej poleciał także specjalista z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, wraz z sonarem.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.