Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-08-22 10:55
DANEX 2007
Marynarka Wojenna RP weźmie udział w ćwiczeniu reagowania kryzysowego na morzu organizowanym przez siły morskie Danii. Manewry pod kryptonimem DANEX 2007 rozpoczynają się dzisiaj (środa, 22 sierpnia) i potrwają do pierwszej połowy września. Odbędą się na ważnym pod względem strategicznym akwenie Cieśnin Bałtyckich i zachodniego Bałtyku.
W manewrach udział weźmie ponad 20 okrętów, samolotów i śmigłowców z Danii, Niemiec, Norwegii, Polski i Wielkiej Brytanii. Rejon manewrów to zachodni Bałtyk, cieśniny Skagerrak, Kattegat i Wielki Bełt.

Scenariusz manewrów zakłada, że w rejonie cieśnin narasta kryzys międzynarodowy pomiędzy fikcyjnymi państwami. Podłoże kryzysu to przede wszystkim roszczenia państw do praw eksploatacji złóż naturalnych. Dodatkowo w rejonie kryzysu dochodzi do katastrofy naturalnej w postaci powodzi wywołanej przez falę ulewnych deszczów. ONZ wydaje rezolucję i prosi Sojusz Północnoatlantycki o zaangażowanie sił w celu utrzymania pokoju w regionie oraz pomocy zagrożonej ludności cywilnej.

Do udziału w ćwiczeniu Marynarka Wojenna skierowała dwa okręty z 3 Flotylli Okrętów z Gdyni. Okręt podwodny typu Kobben – ORP „SOKÓŁ” oraz okręt rakietowy typu Orkan – ORP „GROM”. W ćwiczeniu ze strony polskiej udział wezmą także dwa śmigłowce Mi-14 PŁ przeznaczone do poszukiwania okrętów podwodnych.

ORP „Sokół” będzie operował po stronie fikcyjnego państwa, na które, zgodnie ze scenariuszem, ONZ nałożyło embargo. Zadaniem okrętu będzie prowadzenie akcji destabilizacyjnych, nękanie szlaków komunikacyjnych, prowadzenie ataków torpedowych, akcji blokadowych oraz paraliżowanie transportu morskiego. Załoga okrętu ma w jak największym stopniu utrudnić wykonywanie zadań pokojowych przez siły NATO. Jego działania mają być skryte, aby nie został odnaleziony przez siły nawodne i lotnicze. Po stronie sił międzynarodowych, działających na mocy mandatu ONZ, operować będzie natomiast okręt rakietowy ORP „GROM”. Jego zadaniem będzie osłona szlaków komunikacyjnych na morzu, eskortowanie transportowców i jednostek cywilnych przepływających przez rejon kryzysu. Załoga okrętu przeprowadzi także strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych, akcje embarga oraz działania taktyczne w grupie okrętów konwoju. W skład sił lotniczych ćwiczenia DANEX wejdą dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (29 Eskadra Lotnicza MW z Darłowa). Operować będą z lotnisk w Polsce i Danii. Ich zadania to przede wszystkim poszukiwanie, wykrywanie i śledzenie okrętów podwodnych w rejonie kryzysu oraz prowadzenie rozpoznania powietrznego.

Ćwiczenie DANEX 2007 organizuje Marynarka Wojenna Danii. Głównym założeniem manewrów jest przećwiczenie międzynarodowej operacji reagowania wobec kryzysu, prowadzenie akcji humanitarnych i pomocy zagrożonej ludności.

Szczegóły na temat ćwiczenia na stronie internetowej.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.