Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-08-20 13:25
Polsko-niemieckie seminarium
Dzisiaj (poniedziałek, 20 sierpnia) w Niemczech, rozpoczęło się niemiecko-polskie seminarium integracyjne marynarzy. To już siódme tego typu spotkanie organizowane przez marynarki wojenne Niemiec i Polski.
Na co dzień polscy i niemieccy marynarze współdziałają podczas międzynarodowych ćwiczeń okrętów i lotnictwa morskiego, pracują w międzynarodowych sztabach i grupach roboczych NATO. Natomiast seminarium integracyjne jest okazją, aby razem poznawać historię i tradycje naszych państw.
Zasadniczą intencją organizowania wspólnego seminarium jest integracja środowisk marynarskich obu państw i wzajemne zrozumienie. Marynarze wspólnie odwiedzają bazy wojskowe zapoznając się z charakterem służby swoich kolegów. Podróżują po historycznych miejscach, rozmawiają o historii, wychowaniu i kształceniu, edukacji obywatelskiej oraz dwustronnej współpracy.

W tym roku polscy marynarze odwiedzą w Niemczech między innymi Centrum ds. Edukacji Obywatelskiej Marynarki Wojennej Niemiec, bazę MW w Kilonii, Dowództwo Operacyjne Bundeswehry, cytadelę Spandau, złożą kwiaty pod pomnikiem Marynarki Wojennej w Laboe. W ramach seminarium zaplanowane są także wykłady i spotkania. We wtorek, 21 sierpnia, z uczestnikami seminarium spotkają się dowódcy sił morskich Niemiec i Polski – admirał floty Wolfgang NOLTING oraz admirał floty Roman KRZYŻELEWSKI. Seminarium potrwa do piątku, 24 sierpnia.

Przewodniczącym polskiej delegacji jest kmdr ppor. Jarosław BEDRA. W 2002 roku, podczas katastrofalnej powodzi w Niemczech dowodził polską grupą inżynieryjną Marynarki Wojennej, która pomagała usuwać skutki powodzi w Saksonii. Polscy marynarze pracowali wówczas w jednej z najbardziej dotkniętych powodzią miejscowości – Miśni pod Dreznem. Polska grupa inżynieryjna wyposażona w specjalistyczny sprzęt naprawiła i uruchomiła urządzenia oczyszczalni ścieków Orsteil Karpfenscanke, miejskiej przepompowni, usunęła kilkaset ton szlamu oraz osuszała pola uprawne pod Dreznem.

Seminaria integracyjne polskich i niemieckich marynarzy organizowane są co roku na przemian w Niemczech i w Polsce. Wśród delegacji są marynarze różnych specjalności i w zróżnicowanych stopniach wojskowych. Intencją tego typu spotkań jest wzajemne poznanie kultury i tradycji obu narodów. Rozszerza to współpracę pomiędzy flotami w zakresie wykraczającym poza codzienne ćwiczenia międzynarodowe na morzu.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.