Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-08-10 08:44
25 lat ORP „Iskra” pod polską banderą
W sobotę, 11 sierpnia, mija 25 lat od podniesienia bandery na żaglowcu szkolnym Marynarki Wojennej ORP „Iskra”. Chociaż żaglowiec na co dzień stacjonuje w Gdyni, to jednak swoje święto obchodzić będzie w porcie Rostock-Warneminde. Jak co roku, w czasie swoich „urodzin”, okręt odbywa rejs szkoleniowo – nawigacyjny z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej, a obecnie zawinął do niemieckiego portu, w którym przebywał będzie do 13 sierpnia.
Ćwierć wieku temu, 11 sierpnia 1981 roku, matka chrzestna okrętu, pracownica Akademii Marynarki Wojennej, pani Barbara Zielińska, nadała żaglowcowi imię, po czym nastąpiło pierwsze podniesienie bandery. Od tego czasu ORP „Iskra” sławi imię polskiego marynarza na morzach i oceanach, dotrzymując słów wypowiedzianych podczas chrztu. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Jacek MIŁOWSKI.

ORP ISKRA (barkentyna projektu B79/II) jest okrętem, który najwięcej przebywa w morzu z wszystkich polskich jednostek. Wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Na jego pokładzie rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Zazwyczaj ponad 200 dni w roku załoga i okręt są poza polskimi portami. „Iskra” budowała swój międzynarodowy autorytet, biorąc udział w corocznych regatach Cutty Sark Tall Ships Races. Stała się znanym żaglowcem, mającym dobrą opinię w świecie żeglarskim. W 1989 roku żaglowiec zdobył główną i zarazem najbardziej prestiżową nagrodę regat - Cutty Sark Trophy. W 1990 roku żaglowiec ORP „Iskra” został wyróżniony przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju. Okręt opłynął świat w latach 1995-1996, żeglował przez wszystkie oceany świata i większość mórz. Wielokrotnie odwiedzany przez Polonię rozsianą na całym świecie.

 

ORP „Iskra” został zbudowany w latach 1981-1982 w Stoczni Gdańskiej pod patronatem Klubów Oficerów Rezerwy LOK. Z okazji 25-lecia okrętu Poczta Polska staraniem Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK wprowadziła do sprzedaży pamiątkową kartkę pocztową oraz pamiątkowy stempel pocztowy. Kartkę pocztową można nabyć i ostemplować w Urzędzie Pocztowym Gdynia 1 przy ulicy 10 Lutego.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.