Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-07-30 10:40
galeria foto
ORP „Czajka”
w stałym zespole Sił Odpowiedzi NATO
Już po raz siódmy polski niszczyciel min będzie operował w składzie elitarnych Sił Odpowiedzi NATO. Dzisiaj (poniedziałek, 30 lipca) 2,5-miesięczną misję w Stałym Zespole Obrony Przeciwminowej Sojuszu rozpoczął ORP „CZAJKA”. Odkąd Polska weszła do NATO siły obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej uczestniczyły w ponad 60 ćwiczeniach i operacjach międzynarodowych.

Okręt ORP „Czajka”, dowodzony przez kpt. mar. Jarosława TUSZKOWSKIEGO, opuścił dzisiaj rano macierzysty port w Gdyni, aby dołączyć do zespołu SNMCMG1 (Standing NATO Response Force Minecountermeasures Group1). Główne zadania, jakie wykonywać będzie załoga polskiego okrętu to prowadzenie kompleksowych działań obrony przeciwminowej – poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie min dennych i kotwicznych, trałowanie kontaktowe i niekontaktowe oraz wytyczanie bezpiecznych torów wodnych. W czasie działania w stałym zespole NATO okręt będzie wykonywał zadania u wybrzeży Estonii i Litwy, Belgii, operował na Morzu Bałtyckim i Północnym. Podsumowaniem działania w zespole będzie przeprowadzenie międzynarodowego dowódczego ćwiczenia sztabowego. Do kraju ORP „Czajka” powróci w połowie października.

SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasure Group 1) jest stałym, międzynarodowym zespołem okrętów obrony przeciwminowej państw NATO wchodzącym w skład Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły te utrzymywane są w ciągłej gotowości bojowej do działań w operacjach pokojowych, sytuacjach kryzysowych oraz w czasie wojny. Państwa Sojuszu kierują do tego zespołu swoje jednostki na zasadach rotacji. Okręty prowadzą ciągłe szkolenie i zgrywanie załóg utrzymując wysoką zdolność do działań. Wykonują operacje obrony przeciwminowej w tym przede wszystkim wytyczają bezpieczne tory wodne, poszukują i niszczą miny morskie oraz inne obiekty zagrażające bezpiecznej żegludze. Wykorzystywane były m.in. w operacji niszczenia podwodnego arsenału z II wojny światowej u wybrzeży państw nadbałtyckich. W składzie SNMCMG1 operowały do tej pory wszystkie polskie niszczyciele min: ORP „Mewa” (październik – grudzień 2002 oraz sierpień – październik 2005), ORP „Czajka” (kwiecień – lipiec 2003 oraz sierpień – październik 2004) oraz ORP „Flaming” (sierpień – październik 2003 oraz sierpień – październik 2006).

ORP „CZAJKA" (nr burtowy 624) jest niszczycielem min wchodzącym w skład 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Stacjonuje w bazie morskiej w Gdyni. Jednostka przeznaczona jest do działań z zakresu obrony przeciwminowej. Główne zadania to trałowanie rozpoznawcze i kontrolne, niszczenie pól minowych, wytyczanie bezpiecznych torów pływania w obrębie pól minowych, przeprowadzanie okrętów, zespołów i transportowców, stawianie min kotwicznych i dennych, wykrywanie min kotwicznych z odległości 1600 metrów od okrętu i min dennych z odległości 600 metrów oraz niszczenie min za pomocą pojazdu podwodnego lub przez okrętowe grupy płetwonurków-minerów.

Więcej o okręcie

Kalendarium przedsięwzięć międzynarodowych z udziałem sił obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.