Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-06-29 14:25
Galeria foto
ORP „Iskra” w regatach Tall Ship Races
Chrzest nowego jachtu Akademii Marynarki Wojennej
W poniedziałek, 2 lipca ORP „Iskra” wyruszy w rejs szkoleniowo – nawigacyjny. Okręt reprezentować będzie biało-czerwoną banderę w regatach Tall Ship Races. Wyjście żaglowca poprzedzi ceremonia nadania imienia „Admirał Dickman” nowemu jachtowi Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 na Nabrzeżu Pomorskim (skwer Kościuszki) w Gdyni.

Podchorążowie I roku Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie żaglowca ORP „ISKRA" odbędą praktykę marynarsko-żeglarską oraz wezmą udział w 51-wszych regatach „TALL SHIPS RACES 2007". Spędzą łącznie blisko 800 godzin na morzu i przejdą 3 tysiące mil morskich. Trasa rejsu przebiega przez Morze Bałtyckie.  Dowodzona przez kpt. mar. Jacka Miłowskiego ORP „Iskra” będzie rywalizować z około setką dużych żaglowców i mniejszych jednostek reprezentujących bandery kilkunastu państw. Łącznie w regatach weźmie udział kilka tysięcy żeglarzy. Powrót żaglowca do kraju planowany jest na 27 sierpnia. Podczas regat przyszli oficerowie MW przejdą cykl praktycznego szkolenia morskiego. Zapoznają się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi i hydrologiczno-meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Podchorążowie doskonalić będą umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsługi urządzeń, sprzętu i takielunku okrętu podczas długotrwałego pływania. Pomiędzy kolejnymi etapami regat ORP „Iskra" odwiedzi następujące porty: Arhus, Kotka, Sztokholm, Szczecin (trasa regat Tall Ship Races), Świnoujście, Rostok, Visby i Turku.
ORP ISKRA jest barkentyną projektu B79/II. Wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Na jego pokładzie rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Zazwyczaj ponad 200 dni w roku załoga i okręt są poza polskimi portami. „Iskra” budowała swój międzynarodowy autorytet, biorąc udział w corocznych regatach Tall Ships Races. W 1990 roku ORP „Iskra” została wyróżniona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju. Okręt opłynął świat w latach 1994-1995, żeglował przez wszystkie oceany świata i większość mórz. Wielokrotnie odwiedzany przez Polonię rozsianą na całym świecie. Żaglowiec ORP „Iskra” w 1989 roku zdobył główną i zarazem najbardziej prestiżową nagrodę regat.

Jacht „Admirał Dickman” przeznaczony będzie do szkolenia podchorążych i studentów Akademii Marynarki Wojennej. Ceremonii chrztu dokona tegoroczna absolwentka AMW, ppor. mar. Magdalena Kozłowska.

Pani ppor. mar. Magdalena Kozłowska urodziła się w Świeciu. Służbę w Marynarce Wojennej rozpoczęła wstępując w 2002 roku do Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie studiów pracowała naukowo w Polskim Towarzystwie Medycyny i Techniki Hiperbarycznej. Przez dwa lata była przewodniczącą Komisji ds. Sportu w Samorządzie Studenckim. Zdała egzamin dyplomowy otrzymując tytuł magistra inżyniera nawigacji i niebawem trafi na swój pierwszy okręt. Magdalena jest zapalonym sportowcem. W 2001 r. zdobyła Puchar Świata w kick – boxingu a w 2004 r. Mistrzostwo Polski w boksie.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.