Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-06-22 14:22
Galeria foto
Święto Marynarki Wojennej
Finał Dni Morza
Święto Marynarki Wojennej RP wieńczy tegoroczne obchody Dni Morza. Zgodnie z morską tradycją święto przypada na ostatnią niedzielę czerwca (w tym roku 24 czerwca). Marynarze podniosą wielką galę banderową na wszystkich okrętach, wystawią warty honorowe w miejscach pamięci oraz wezmą udział w uroczystościach upamiętniających historię polskiego oręża na morzu.

PROGRAM OBCHODÓW
GDYNIA

Sobota, 23 czerwca

 • 10:00 – 12:00 – promocja oficerska podchorążych Akademii Marynarki Wojennej – skwer Kościuszki

Niedziela, 24 czerwca

 • 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej (porty wojenne MW),
 • 09:30 – uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele MW w Gdyni Oksywiu,
 • 10:45 – złożenie kwiatów na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu,
 • 12:00 – złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego (skwer Kościuszki)

Tego dnia zapraszamy również do udziału w pikniku marynarskim zorganizowanym przez Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury Morskiej i Oświaty „Terra Marique”. Odbędzie się on na bulwarze Nadmorskim przed Muzeum Marynarki Wojennej. Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00.

Program pikniku:

 • 11:00 – 15:00 – pokaz sprzętu nurkowego,
 • 11:00 – 15:00 – pokaz sprzętu łączności,
 • 11:00 – 15:00 –wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Marynarka Wojenna w oczach dziecka” (o 14:15 rozstrzygnięcie konkursu),
 • 11:00 – 15:00 – symultana szachowa,
 • 11:00 – 15:00 – konkursy o Marynarce Wojennej i Wojsku Polskim,
 • 11:00 – 15:00 – konkurencje, gry i zabawy sprawnościowe,
 • 11:30 – 12:00 – Występ Zespołu Wokalnego Klubu MW „Riwiera”,
 • 12:00 – 12:20 – Występ Zespołu Tanecznego Klubu MW „Róże Wiatrów”,
 • 12:20 – 13:00 i 14:00 – 14:30 – konkurs plastyczny dla dzieci „Morze w kolorze”,
 • 13:00 – 15:00 – żołnierski poczęstunek dla uczestników pikniku,
 • 13:00 – 14:00 – wystawa fotograficzna, projekcja filmu i spotkanie z polskimi żołnierzami uczestniczącymi w misjach pokojowych,
 • 14:00 – 14:15 – występ Zespołu Tanecznego Klubu MW „Małe Róże”,
 • Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Poniedziałek, 25 czerwca

 • 13:00 – Uroczysty Koncert z okazji Święta Marynarki Wojennej – Kino-teatr „Grom” – Gdynia Oksywie

KOŁOBRZEG

Sobota, 23 czerwca

 • 10:00 – 11:00 – Msza św. w intencji ludzi morza w Bazylice Mniejszej w honorowej asyście Orkiestry Garnizonowej i Kompani Honorowej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża
 • 11:15 – 12:00 – przemarsz ulicami miasta
 • 12:00 – 13:30 – uroczystość otwarcia centralnych obchodów Dni Morza przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem

O godzinie 14:00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kmdr. Stanisława Mieszkowskiego (przy latarni morskiej). W sobotę i w niedzielę (23 i 24 czerwca) w porcie w Kołobrzegu udostępniony do zwiedzania będzie trałowiec ORP „Hańcza”.

ŚWINOUJŚCIE
(basen północny)

Sobota, 23 czerwca

 • 10:00 – zorganizowany przez 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża turniej Miasta-Okręty
 • 14:00 – 18:00 – udostępniony do zwiedzania będzie okręt transportowo-minowy ORP „Kraków”. Dla zwiedzających zorganizowano również pokaz sprzętu ratownictwa morskiego
 • 16:00 – wystawa modeli okrętów – Muzeum Rybołówstwa

Niedziela, 24 czerwca

 • 14:00 – 18:00 – udostępniony do zwiedzania będzie okręt transportowo-minowy ORP „Kraków”. Dla zwiedzających zorganizowano również pokaz sprzętu ratownictwa morskiego
 • 15:00 – Parada Świty Neptuna - promenada
 • 17:00 – koncert Orkiestry Garnizonowej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Uroczystości Święta Marynarki Wojennej odbędą się także we wszystkich garnizonach gdzie stacjonują jednostki MW od Świnoujścia po Gdynię.

MARYNARKA WOJENNA RP

Tradycje Marynarki Wojennej to dziesięć wieków aktywności morskiej i dążeń ku morzu narodu polskiego. Przykładem istotnej roli morza w historii naszego kraju było powołanie przez króla Zygmunta Augusta, w 1568 roku, Komisji Morskiej - pierwszego w dziejach Polski i jednego z pierwszych w Europie - formalnego organu władzy na morzu. Marynarka Wojenna, jako regularny rodzaj Sił Zbrojnych RP powstała 28 listopada 1918 roku na mocy dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczególne znaczenie odegrała podczas działań II wojny światowej, kiedy polskie okręty i marynarze uczestniczyli we wszystkich ważniejszych operacjach morskich Aliantów.
Najnowsza historia MW to okres transformacji, modernizacji i zwiększania mobilności. W 1993 roku Marynarka Wojenna zainicjowała obecność polskich sił zbrojnych w ćwiczeniach z państwami NATO biorąc udział w największym na Bałtyku ćwiczeniu „Baltops”. Od tego czasu siły MW uczestniczyły w kilkuset manewrach państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Od marca 1999 roku, kiedy Polska weszła w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, polskie okręty obecne były we wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, a także uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misjach na Zatoce Perskiej. Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.
Dzisiejsza Marynarka Wojenna to 40 okrętów bojowych różnych klas, kilkadziesiąt okrętów specjalistycznych i wsparcia, jednostek pomocniczych, lotnictwo morskie, specjalistyczne jednostki brzegowe oraz ośrodki szkoleniowe. Główne bazy morskie znajdują się w Gdyni i Świnoujściu. W polskich siłach morskich służy ok. 13 tysięcy marynarzy.
Trzon sił okrętowych stanowią fregaty rakietowe ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”, korweta ORP „Kaszub”, okręty rakietowe ORP „Orkan”, ORP „Piorun”, ORP „Grom”, ORP „Rolnik” i ORP „Metalowiec”, okręty podwodne ORP „Orzeł”, ORP „Sokół”, ORP „Sęp”, ORP „Bielik” i ORP „Kondor”, niszczyciele min ORP „Flaming”, ORP „Czajka” i ORP „Mewa”, okręty transportowo-minowe ORP „Poznań”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Toruń”, ORP „Lublin” oraz trałowce z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców.
Lotnictwo morskie to przede wszystkim śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych (pokładowy SH-2G oraz Mi-14 PŁ), śmigłowce ratownicze (W3-RM „Anakonda” i Mi-14 PS) oraz samoloty serii An-28. Specjalistyczne jednostki brzegowe rozlokowane są wzdłuż wybrzeża i są to m.in. bataliony saperów, kompanie przeciwchemiczne, dywizjony przeciwlotnicze, jednostki logistyczne, łączności i punkty obserwacji. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowująca do służby oficerów oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz Szkoła Podoficerska w Ustce gdzie szkolą się marynarze służby zasadniczej i podoficerowie.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.