Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-06-19 13:30
Światowy Dzień Hydrografii
W bieżącym roku, w dniu 21 czerwca , już po raz drugi w Polsce, ale i na świecie, odbędą się obchody Światowego Dnia Hydrografii. Dzień ten został ustanowiony Rezolucją A/60/30 Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 29 listopada 2005 roku.
W wyniku starań światowej społeczności hydrograficznej, podczas Międzynarodowej Konferencji Hydrograficznej w 2002 roku postanowiono podjąć działania zmierzające do ustanowienia przez ONZ, Światowego Dnia Hydrografii (WHD - Word Hydrography Day). Ubiegłoroczne, pierwsze w historii obchody miały dość szeroki zakres w wielu krajach świata. W Polsce odbył się Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Hydrografów Morskich w ramach którego podjęto tez decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP. Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna, która jest głównym „patronem” tego dnia, postanowiła, iż każdego roku obchody będą odbywały się pod innym tematem przewodnim, określającym jeden z podstawowych kierunków działalności organizacji. Temat przewodni tegorocznych obchodów określono następująco:
„Elektroniczne Mapy Nawigacyjne (ENCs) istotnym elementem bezpieczeństwa i efektywności działalności ludzkiej na morzu”.
W naszym kraju inicjatorem i organizatorem obchodów jest Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW), spełniające rolę służby państwowej w zakresie hydrografii i kartografii morskiej. Tegoroczne polskie obchody Światowego Dnia Hydrografii będą odbywały się w Auli Głównej Akademii Morskiej w Gdyni, ul. Morska 81. Pierwszym elementem tych obchodów będzie jedna z sesji VII Międzynarodowego Sympozjum Nawigacyjnego TRANSNAV’2007, organizowanego przez Akademię Morską w Gdyni, w dniach 20-21 czerwca. Sesja ta odbędzie się właśnie 21 czerwca, w godz. 09.00-11.00. Podczas sesji wygłoszonych zostanie kilka referatów, zgłoszonych przez uczestników Sympozjum, o tematyce związanej z tegorocznym tematem głównym WHD. Sesja ta prowadzona będzie w języku angielskim.
Kolejnym elementem obchodów będzie Drugi Ogólnopolski Zjazd Hydrografów Morskich. W pierwszej części tego drugiego w historii spotkania polskiej społeczności hydrograficznej, wygłoszone zostaną trzy referaty:
 • Polska Służba Hydrograficzna – wizja przyszłości
 • Rola polskiej administracji morskiej w działalności hydrograficznej
 • XVII Międzynarodowa Konferencja Hydrograficzna

Druga część Zjazdu to Walne Zebranie Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP, otwarte dla wszystkich zainteresowanych działalnością tego forum. Stowarzyszenie realizuje następujące cele:

 1. rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających ochronie interesów ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych członków Stowarzyszenia;
 2. wytwarzanie atmosfery zaufania i szacunku do osób związanych z wykonywaniem prac hydrograficznych i kartograficznych;
 3. upowszechnianie wiedzy z zakresu hydrografii i kartografii morskiej a także działalności krajowych i międzynarodowych instytucji (służb) hydrograficznych;
 4. dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków Stowarzyszenia i oddziaływanie w tym kierunku na inne osoby i instytucje, zajmujące się kształceniem zawodowym w dziedzinie wykonywania prac hydrograficznych;
 5. reprezentowanie członków Stowarzyszenia oraz przedstawianie ich opinii, potrzeb, interesów i uprawnień wobec społeczeństwa i władz.
 6. reprezentowanie członków Stowarzyszenia oraz przedstawianie ich opinii, potrzeb, interesów i uprawnień wobec społeczeństwa i władz.

Podczas Zebrania przedstawione zostaną dotychczasowe działania, które skupione były na procedurach formalnej rejestracji i uruchomienia działalności Stowarzyszenia, a także dyskutowany będzie plan działalności na najbliższy okres.

PROGRAM
obchodów Światowego Dnia Hydrografii
dnia 21 czerwca 2007 w Auli Głównej Akademii Morskiej
w Gdyni, ul Morska 81

 • 09.00-11.00 - Sesja Plenarna (A2) VII Międzynarodowego Sympozjum Nawigacyjnego
 • 11.00-11.30 - przerwa
 • 11.30-14.30 - Drugi Ogólnopolski Zjazd Hydrografów Morskich
 • 11.30 – 11.40 – wystąpienie szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej
 • 11.40 – 12.00 – Polska Służba Hydrograficzna – wizja przyszłości – kontradmirał dr inż. Cz. Dyrcz
 • 12.00 – 12.15 – Rola polskiej administracji morskiej w działalności hydrograficznej – kpt. ż.w. dr inż. A. Królikowski
 • 12.15 – 12.30 – XVII Międzynarodowa Konferencja Hydrograficzna – kmdr H. Nitner
 • 12.30 – 12.45 – przerwa
 • 12.45 – 14.45 – II Walne Zebranie Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.