Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-04-20 15:06
SAREX 07
na Bałtyku
Od poniedziałku, 23 do piątku, 27 kwietnia, na wodach Bałtyku, w rejonie duńskiej wyspy Bornholm odbędzie się międzynarodowe ćwiczenie ratownicze BALTIC SAREX 07 z udziałem jednostek Marynarki Wojennej. To największe tego typu ćwiczenie na Bałtyku i jedno z największych w Europie.
Ze strony Marynarki Wojennej w ćwiczeniu udział wezmą: okręt ratowniczy ORP „Zbyszko” z dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów i śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS z 29 Eskadry Lotniczej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ćwiczeniu, oprócz jednostek z Polski, udział wezmą jednostki niemieckie, szwedzkie, fińskie, litewskie, łotewskie, estońskie i duńskie. Dania, jako gospodarz, pokieruje ćwiczeniem. Łącznie weźmie w nich udział 27 jednostek ratowniczych różnych klas, wśród nich jednostki cywilnych służb ratowniczych.

Ćwiczenia rozpoczną się dwudniową fazą portową w Ronne, polegającą na szkoleniu i zgrywaniu dowództw jednostek oraz szkoleniu poszczególnych grup specjalistów ratownictwa morskiego od koordynatorów, kierujących akcjami ratowniczymi na stanowiskach dowodzenia, dowódców jednostek ratowniczych, załóg śmigłowców, po płetwonurków. Faza główna (morska) ćwiczenia odbędzie się na Bałtyku w rejonie Bornholmu. Przez pierwsze dwa dni, jednostki będą wykonywały zadania w trzech grupach. Jedną z nich będzie dowodził okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”. Śmigłowce ratownicze będą operowały z lotniska w Ronne. W trakcie tej fazy, kierownictwo ćwiczenia będzie wprowadzało poszczególne epizody z zaskoczenia, tak, aby przebieg ćwiczenia jak najbardziej mógł odwzorować realne warunki prowadzenia akcji ratowania życia na morzu. Mogą to być poszukiwania rozbitka, udzielenie pomocy jednostce w sytuacji uszkodzenia lub pożaru, czy podejmowanie poszkodowanego z pokładu jednostki lub wody i transport do szpitala. Ostatni dzień ćwiczeń, będzie polegał na zgrywaniu i doskonaleniu jednostek realizujących epizody ratownicze w jednym dużym zespole, co ma symulować przeprowadzenie akcji ratowniczej o dużej skali.

Marynarka Wojenna bierze udział w tych ćwiczeniach od 2000 roku. Ćwiczenie ma na celu doskonalenie procedur związanych z prowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych na morzu przy wykorzystaniu jednostek nawodnych, wojskowych i cywilnych oraz statków powietrznych, a także doskonaleniu koordynacji akcji i współpracy jednostek z różnych państw.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.