Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-03-29 15:22
Galeria foto
ORP „Bielik”
wraca do kraju
Po półrocznej misji, do Polski wraca okręt podwodny ORP „BIELIK”. Okręt uczestniczył w operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „ACTIVE ENDEAVOUR” na Morzu Śródziemnym. Załoga pokonała ponad 20 tysięcy mil morskich, operując na trudnych pod względem nawigacyjnym i hydrologicznym akwenach Morza Śródziemnego. To drugi udział polskiego okrętu podwodnego w tej operacji.
Podczas operacji „Active Endeavour” ORP „BIELIK” był podporządkowany dowódcy Komponentu Morskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Neapolu. Patrolował ważne pod względem strategicznym akweny Morza Śródziemnego. Informacje oraz dane zbierane przez ORP „BIELIK” podczas patroli wykorzystywane były w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przeciwdziałania ewentualnym atakom terrorystycznym na morzu. Operując w zanurzeniu prowadził monitoring transportu morskiego identyfikując jednostki mogące stanowić ewentualne zagrożenie dla żeglugi. Okręt operował m.in. w rejonie wysp greckich, akwenie szczególnie skomplikowanym pod względem nawigacyjnym. Istotne znaczenie dla skrytego działania okrętu podwodnego miały także warunki hydrologiczne Morza Śródziemnego, znacznie odmienne od tych, które panują na Bałtyku.
W misji uczestniczyły dwie zmiany załogi. Pierwsza dowodzona przez kmdr. por. Sławomira Wiśniewskiego (od października do grudnia 2006). Druga – dowodzona przez kmdr. ppor. Grzegorza Chomicza (od stycznia do marca 2007). Rotację załogi w rejonie misji Marynarka Wojenna przeprowadziła wykorzystując swoje samoloty transportowe z Brygady Lotnictwa MW.
W lutym, podczas jednego z patroli ORP „Bielik” operując w zanurzeniu w warunkach sztormowych natrafił na podwodną przeszkodę nawigacyjną, której nie było na żadnej z map. Załoga okrętu wykonała pod wodą skomplikowany manewr antykolizyjny, aby uniknąć uszkodzeń. Okręt posiada jedynie otarcia i około półmetrowe wgniecenie kiosku, co nie wpłynęło na funkcjonowanie jednostki i wykonywanie zadań. Mimo to, zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, załoga „Bielika” przeprowadziła techniczne sprawdzenie okrętu. Wszystkie systemy działały prawidłowo. Po sprawdzeniu okręt nadal bezpiecznie operował w rejonie misji. Marynarka Wojenna zgłosiła ten fakt właściwym organom w celu zbadania tego rejonu i naniesienia przeszkody nawigacyjnej na mapy morskie.

ORP „BIELIK” to okręt podwodny typu Kobben. Do służby w polskich siłach morskich wszedł we wrześniu 2003 roku. Załoga okrętu przeszła krajowy i NATO-wski system szkolenia. Między innymi w sierpniu 2004 roku ORP „Bielik” uczestniczył na Atlantyku w elitarnym ćwiczeniu Joint Maritime Course.
Polskie okręty podwodne współdziałały z jednostkami NATO jeszcze przed wstąpieniem naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1995 roku brały udział w międzynarodowych manewrach, wśród których największe to COOPERATIVE POSEIDON, BALTIC PORPOISE, BRILLIANT MARINER, PLAYEX, DANEX, COOPERATIVE BANNERS, KEFTACEX oraz STRONG RESOLVE.

ACTIVE ENDEAVOUR

Siły polskiej Marynarki Wojennej już po raz trzeci wzięły udział w operacji ACTIVE ENDEAVOUR. Dwukrotnie uczestniczył w niej okręt podwodny ORP „Bielik” i raz fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” operująca w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. Operacja rozpoczęła się w październiku 2001 roku i jest jednym z elementów przeciwdziałania terroryzmowi przez Sojusz Północnoatlantycki w ramach Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Intencją operacji jest prezentacja determinacji i solidarności państw NATO w kampanii przeciwko terroryzmowi. Swoim zasięgiem obejmuje akweny międzynarodowe Morza Śródziemnego, a w szczególności rejony mogące być potencjalnym celem ataków terrorystycznych. W operacji uczestniczą m.in. stałe zespoły okrętów Sił Odpowiedzi NATO, które stanowią o ciągłej gotowości Sojuszu do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Od marca 2003 roku do udziału w Active Endeavour zaproszone są także państwa partnerskie. Głównym zadaniem międzynarodowych sił morskich jest przeciwdziałanie terroryzmowi, w tym m.in. nielegalnemu transportowi uzbrojenia i substancji radioaktywnych, a także zapewnienie bezpiecznej żeglugi, osłona transportu morskiego, prowadzenie monitoringu oraz kontrola jednostek. Szczegółowe informacje na temat operacji ACTIVE ENDEAVOUR dostępne są na stronach internetowych NATO, bezpośredni adres:
http://www.afsouth.nato.int/JFCN_Operations/ActiveEndeavour/Endeavour.htm

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.