Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-03-20 13:49
Z sal wykładowych na pełne morze
morska praktyka elewów
W poniedziałek, 19 marca, elewi Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej rozpoczęli swój pierwszy rejs morski po Bałtyku na pokładzie okrętu ORP „Wodnik”. Dwutygodniowa praktyka marynarska zainauguruje okres szkolenia morskiego.
Po siedmiu miesiącach służby kandydackiej w Szkole Podoficerskiej MW w Ustce, elewi opuścili sale wykładowe i wyszli w pierwszy rejs szkoleniowy na pokładzie okrętu ORP „Wodnik”. Dla wielu z nich to doskonalenie umiejętności nabytych na okrętach w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej. Dla części elewów, będzie to pierwszy kontakt z morzem z pokładu okrętu wojennego. „W czasie dwutygodniowej praktyki marynarskiej, kandydaci na żołnierzy zawodowych, zapoznają się ze specyfiką życia na okręcie. Przejdą szkolenie z zakresu m.in. organizacji życia na okręcie, ceremoniału morskiego, bezpieczeństwa i wiedzy okrętowej oraz ratownictwa” – tłumaczy Komendant Szkoły st.chor.szt. Radosław Kowalczyk. W trakcie rejsu elewi zapoznają się również z bazami morskimi w Gdyni i Świnoujściu.
Przewidywany powrót do Gdyni planowany jest na 29 marca.
Drugi etap szkolenia morskiego nastąpi w maju, kiedy stan osobowy Szkoły Podoficerskiej odbędzie szkolenie w Jacht Klubie MW „Kotwica” oraz na pokładzie żaglowca ORP „Iskra”.

Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce kształci kandydatów na podoficerów zawodowych od 01 lipca 2004 roku. Po zakończeniu rocznego szkolenia, elewi zostaną mianowani na stopień mata i obejmą stanowiska służbowe w jednostkach pływających oraz brzegowych Marynarki Wojennej.

ORP „Wodnik” – okręt szkolny oraz baza dla załóg małych okrętów bojowych i okrętów podwodnych. Przeznaczony do długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Uczestniczył w działaniach wojennych w Zatoce Perskiej jako okręt szpitalno-ewakuacyjny. Wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Szczegóły: oficer prasowy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej - kpt. Robert Biernaczyk: nr. tel 0-59 81 51 492

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.