Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-02-25 11:22
Akcja ratownicza na Bałtyku
W niedzielę, 25 lutego, śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej podjął 8 członków załogi norweskiego statku na pozycji około 50 mil morskich na północ od Łeby. Według informacji przekazanym służbom ratowniczym statek ten nabrał przechyłu i potrzebna była ewakuacja załogi.
Na pokładzie pozostało kilka osób w celu zabezpieczenia jednostki.
Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane około godziny 07.00. Do akcji ratowniczej ewakuacji załogi statku skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Mi-14PS z 29 Eskadry Lotniczej w Darłowie.
Około 08.30 śmigłowiec, dowodzony przez por. mar. pil. Stanisława Gacka, osiągnął rejon akcji. Załoga przystąpiła do operacji podjęcia marynarzy z norweskiego statku. Na pokład śmigłowca podjęto 8 osób i przetransportowano je na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. O 10.08 śmigłowiec wylądował na lotnisku.
Skład załogi Mi-14 PS:  Dowódca załogi por. Stanisław Gacek, Pilot nawigator ppor. Sławomir Krzyszczak, Technik pokładowy st.chor. Marek Walasik, Lekarz por. Paweł Koziński, Ratownik mł.chor.szt. Tomasz Witkowski

Więcej informacji na temat akcji – Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni.

W rejonie akcji panowały sztormowe warunki. Siła wiatru sięgała 7-8 stopni w skali Beauforta, a stan morza był od 4 do 5 stopni.

To trzecia akcja ratownicza z udziałem śmigłowców MW w tym roku. W dwóch poprzednich ratownicy Marynarki Wojennej uratowali dwóch pasażerów promów, którzy zachorowali podczas rejsu.
Polskie siły morskie posiadają śmigłowce ratownicze „Anakonda” i Mi-14 PS, które są w ciągłej gotowości do prowadzenia akcji poszukiwania oraz ratowania życia na morzu. Wchodzą one w skład krajowego i międzynarodowego systemu SAR. Siły ratownicze MW RP uczestniczą w ratowaniu życia w polskim obszarze odpowiedzialności SAR samodzielnie lub we współdziałaniu z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.