Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2006-12-21 15:34
Seminarium historyczne
W środę, 20 grudnia, w Dowództwie 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu zorganizowano seminarium historyczne podsumowujące działalność tego związku taktycznego w strukturach Marynarki Wojennej RP. Do końca tego roku Flotylla ta zostanie rozformowana. W Helu pozostanie Punkt Bazowania dla jednostek MW.
Program seminarium obejmował:
  • wystąpienie dowódcy flotylli nt.: „9. Flotylla Obrony Wybrzeża – uwarunkowania powstania, działalności i rozformowania”,
  • projekcję filmu pt.: „Zadanie” o działalności podstawowych sił flotylli,
  • dyskusję historyczno – wojskową z udziałem byłych dowódców flotyll,
  • odczytanie rozkazu i wręczenie okolicznościowych upominków i nagród rzeczowych.

Dowódca 9. FOW do udziału w uroczystości zaprosił swoich poprzedników – dowódców flotyll, dowódców jednostek wojskowych wchodzących w skład związku taktycznego, weteranów służby wojskowej, byłych żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, lokalnych władz samorządowych oraz przedstawicieli firm i instytucji współpracujących. W seminarium uczestniczył także gen. bryg. Ryszard Wiśniewski z Joint Force Training Centre w Bydgoszczy.

Prezentacja obecnego dowódcy Flotylli, kontradmirała Czesława DYRCZA pokazała rys historyczny 9. FOW z uwypukleniem uwarunkowań okresu jej tworzenia i działalności oraz aktualnego przebiegu procesu rozformowania. Obrazy i fotografie z okresu czterdziestojednoletniej aktywności flotylli nasunęły wiele wspomnień i refleksji.
W dyskusji historyczno – wojskowej, prowadzonej przez kmdr rez. prof. Andrzeja MAKOWSKIEGO, uczestniczyli byli dowódcy 9. FOW:

  • kontradmirał w st. spoczynku Henryk PIETRASZKIEWICZ ( 1966 – 1969),
  • kmdr w st. spoczynku Kazimierz WOLAN ( 1984 – 1990),
  • admirał floty rez. Jędrzej CZAJKOWSKI ( 1990 – 1991),
  • admirał floty Marek BRĄGOSZEWSKI ( 1991 – 1997).

Wspomnienia i doświadczenia z lat służby w 9. FOW, szczególnie z początkowych lat jej istnienia, były interesujące nie tylko dla weteranów służby i pracy ale również dla najmłodszej generacji uczestników.
Druga część uroczystości poświęcona była uhonorowaniu osób i instytucji, które wniosły swój wkład w dotychczasową działalność 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dowódca flotylli swoim rozkazem wyróżnił kadrę zawodową i pracowników wojska nagrodami rzeczowymi oraz okolicznościowymi tablicami.
Szczególnym akcentem uroczystości było przekazanie, zgodnie z podjętą uchwałą zebrania żołnierzy zawodowych, środków finansowych pochodzących ze składek członkowskich, dla jednego z chorążych z przeznaczeniem na pomoc w leczeniu ciężko chorej córki oraz dla Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii z przeznaczeniem na wyposażenie biurowe usprawniające prace oddziału w Pucku.
Uroczystości zakończyło wystąpienie admirała floty Marka BRĄGOSZEWSKIEGO, reprezentującego dowódcę Marynarki Wojennej, który przedstawił wkład stanu osobowego 9. FOW w tworzeniu historii oraz aktualnego oblicza Marynarki Wojennej.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.