Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2006-10-26 12:40
Galeria foto
ORP „FLAMING”
wraca do kraju
Po trzech miesiącach działań w ramach elitarnych Sił Odpowiedzi NATO polski niszczyciel min ORP „Flaming” wraca do kraju. Załoga ma za sobą ponad 4 tysiące mil morskich żeglugi. Uczestniczyła w pięciu ćwiczeniach międzynarodowych i operacji przeciwminowej na Zatoce Fińskiej.
Okręt wejdzie do portu w Gdyni dzisiaj (czwartek, 26 października) o godzinie 14:00.

Wejście dla dziennikarzy do Portu Wojennego w Gdyni
o godz. 13:30, brama główna, rondo Bitwy pod Oliwą.

ORP „FLAMING” operował w składzie stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO SNMCMG-1 (Standing NATO MineCounterMeasure Group-1. Polska załoga współdziałała z jednostkami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Belgii i Holandii. Polski niszczyciel min prowadził operacje i ćwiczenia w poszukiwaniu, identyfikacji oraz niszczeniu min morskich oraz innych obiektów mogących zagrażać bezpiecznej żegludze. Do tego typu działań załoga wykorzystywała m.in. stacje hydroakustyczne oraz zdalnie sterowany pojazd podwodny. Rejonem działań było Morze Bałtyckie.
W pierwszej połowie września ORP „Flaming” wspólnie z pozostałymi jednostkami zespołu uczestniczył w operacji przeciwminowej „Open Spirit” u wybrzeży Estonii. Celem tej operacji była likwidacja niebezpiecznych obiektów podwodnych, głównie min morskich, które zalegają na dnie morza od czasów I i II wojny światowej (w „Open Spirit” polskie okręty uczestniczą od 1998 roku). Podczas tej operacji polski okręt wykrył i zniszczył m.in. dwie miny kotwiczne o masie ładunku wybuchowego po 170 kg każda. Wykrył i zidentyfikował także bardzo niebezpieczny obiekt u wybrzeży Estonii – dużą minę denną o masie ładunku wybuchowego ok. 700 kilogramów. Obiekty te mogły stanowić zagrożenie dla bezpiecznej żeglugi.
Pozostała działalność okrętu to przede wszystkim udział w międzynarodowych ćwiczeniach przeciwminowych połączonych z takimi zadaniami jak ratownictwo morskie, obrona przeciwawaryjna oraz uzupełnianie zapasów na morzu.
Jednostki Marynarki Wojennej RP od czterech lat są na stałe obecne w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO, a także uczestniczą w sojuszniczych operacjach antyterrorystycznych. Na zasadach kilkumiesięcznej rotacji wchodzą w skład zespołu obrony przeciwminowej SNMCMG-1 oraz zespołu fregat SNMG-1. Zespoły te zapewniają ciągłą gotowość Sojuszu Północnoatlantyckiego do natychmiastowego reagowania w sytuacji kryzysowej. Podlegają one bezpośrednio dowództwu NATO i uważane są za najlepiej wyszkolone i przygotowane międzynarodowe zespoły okrętów.

Na stronie internetowej Marynarki Wojennej można dokładnie prześledzić udział polskich sił obrony przeciwminowej w działaniach międzynarodowych od wejścia Polski do NATO:

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.