Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2006-10-19 13:05
Siły odpowiedzi NATO
w Świnoujściu
W piątek, 20 października, zespół okrętów przeciwminowych elitarnych Sił Odpowiedzi NATO wejdzie do Bazy Morskiej w Świnoujściu. Załogi przygotują się do kolejnych działań na morzu, a już w poniedziałek, 23 października, wspólnie z polskimi jednostkami przeprowadzą ćwiczenia na Zatoce Pomorskiej.
Zespół nosi nazwę SNMCMG-1, czyli stały zespół Sił Odpowiedzi NATO przewidziany do obrony przeciwminowej (Standing NATO Response Mine CounterMeasure Group 1). W jego skład wchodzi 9 okrętów w tym polski niszczyciel min ORP „FLAMING” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (w zespole od sierpnia 2006 roku).

Okręty zespołu SNMCMG-1 prowadzą ciągłą działalność na wypadek różnego typu zagrożeń i kryzysów. Są w ciągłej gotowości do działań, prowadzą ćwiczenia i operacje przeciwminowe. We wrześniu tego roku zespół ten uczestniczył w operacji pod kryptonimem „Open Spirit” we wschodniej części Bałtyku. Operacja ta polegała na wykryciu i likwidacji niebezpiecznych obiektów podwodnych, głównie min morskich, zalegających u wybrzeży Estonii jeszcze od czasów obu wojen światowych. W tym roku, podczas operacji „Open Spirit” zniszczono łącznie ponad 50 powojennych min morskich.

Wejście zespołu do Portu w Świnoujściu zaplanowano
na piątek, 20 października, na godzinę 09:00 .
Szczegóły na temat wizyty: kmdr ppor. Zbigniew MAJEWSKI,
tel.: 0-608 246 057.

W poniedziałek, 23 października zespół SNMCMG-1 opuści port w Świnoujściu i rozpocznie kolejne ćwiczenie na morzu. Będą to manewry typu PASSEX polegające na prowadzeniu operacji poszukiwania i niszczenia min, ratownictwa morskiego oraz działań z zakresu uzupełniania zapasów w morzu. W ramach tego ćwiczenia z zespołem SNMCMG-1 współdziałać będzie polski okręt wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz polski śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS.

Jednostki Marynarki Wojennej RP od czterech lat są na stałe obecne w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO, a także uczestniczą w sojuszniczych operacjach antyterrorystycznych. Na zasadach kilkumiesięcznej rotacji wchodzą w skład zespołu obrony przeciwminowej SNMCMG-1 oraz zespołu fregat SNMG-1. Zespoły te zapewniają ciągłą gotowość Sojuszu Północnoatlantyckiego do natychmiastowego reagowania w sytuacji kryzysowej. Podlegają one bezpośrednio dowództwu NATO i uważane są za najlepiej wyszkolone i przygotowane międzynarodowe zespoły okrętów.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.