Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2006-10-09 11:30
Galeria foto
Okręty opuszczają Hel
We wtorek, 10 października, okręty 13 Dywizjonu Trałowców, stacjonujące do tej pory w Porcie Wojennym w Helu przebazują się na stałe do Gdyni. Zmiana ich dyslokacji to element reorganizacji struktur Marynarki Wojennej i dostosowania ich do współczesnych potrzeb.

Docelowo, w Helu rozformowana zostanie 9 Flotylla Obrony Wybrzeża, a w jej miejsce będzie tam funkcjonował port wojenny przeznaczony do zabezpieczenia logistycznego jednostek MW.

Uroczystość opuszczenia portu w Helu przez okręty 13 Dywizjonu Trałowców rozpocznie się o godzinie 10:00. Wejście na teren portu proszę uzgodnić z oficerem prasowym 13 Dywizjonu Trałowców: por. mar. Igor KIELISZEWSKI, tel.: 0-509 617 643.

13 Dywizjon Trałowców będzie od tego dnia stacjonował w Gdyni. Strukturalnie podlega 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, której jednym z głównych zadań jest prowadzenie działań obrony przeciwminowej.

Najważniejsze zmiany w strukturze Marynarki Wojennej przeprowadzone w 2006 roku:

  • lipiec 2006 - utworzenie Dywizjonu Okrętów Wsparcia – przeznaczonych do zabezpieczenia działań jednostek bojowych;
  • sierpień 2006 - rozformowanie Komendy Portu Wojennego w Kołobrzegu i utworzenie w jej miejsce Punktu Bazowania;
  • sierpień 2006 – rozformowanie 16 Dywizjonu Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych w Kołobrzegu.
Powyższe zmiany to efekt trwającej reorganizacji i procesu unowocześniania sił Marynarki Wojennej. Celem tego procesu jest dostosowywanie sił morskich do współczesnych potrzeb i zadań, jakie na Marynarkę Wojenną nakłada państwo oraz zadań wynikających z zobowiązań sojuszniczych. Jednostki nieperspektywniczne, które nie spełniają już standardów współczesnego pola walki są wycofywane.
W ich miejsce wdrażane są nowe rozwiązania. Wśród nich między innymi, w ostatnich latach Marynarka Wojenna została wzmocniona jednostkami nowej generacji takich jak fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry (ORP „Gen. K. Pułaski” oraz ORP „Gen. T. Kościuszko”) oraz okręty podwodne typu Kobben (obecnie wszystkie te okręty wykonują zadania w ramach współdziałania z NATO). Zmodernizowano i wzmocniono także lotnictwo morskie przeznaczone do zadań patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych. W ostatniej fazie modernizacji są trzy okręty rakietowe typu Orkan, które otrzymały nowe systemy dowodzenia i kierowania uzbrojeniem. W trakcie budowy jest także nowej generacji korweta typu Gawron, która według założeń procesu unowocześniania floty wejdzie do służby w 2010 roku.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.