Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

POSTACIE HISTORYCZNE
W MARYNARCE WOJENNEJ RP


Kontradmirał
Romuald Nałęcz-Tymiński


Romuald Nałęcz-Tymiński urodził się 13 listopada
1905 roku w Szenderowie na Podolu.


W 1924 roku, wstąpił do Unitarnej Szkoły Podchorążych
w Warszawie. Rok później przeszedł do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, którą ukończył z drugą lokatą. Stopień podporucznika marynarki otrzymał 15 sierpnia 1928 roku.


W latach 1932-1936 kontradmirał Nałęcz-Tymiński był popularyzatorem sportu, sędzią i trenerem. Kierował marynarskim sportem
i sam aktywnie w nim uczestniczył. Czynnie uprawiał pięciobój nowoczesny, lekkoatletykę, strzelectwo, pływanie, szermierkę i żeglarstwo.


Służbę zawodową rozpoczął w dywizjonie ćwiczebnym na pokładzie kanonierki "Generał Haller", jako oficer flagowy dowódcy dywizjonu kmdr. ppor. Adama Mohuczego. Był oficerem wachtowym na ORP "Czajka"
i ORP "Mewa". Od 27 maja 1937 roku przez trzynaście miesięcy był zastępcą dowódcy na ORP "Wilia". Następnie dowodził ORP "Smok" i Oddziałem Minowym Marynarki Wojennej. Przed wybuchem wojny był zastępcą dowódcy ORP "Iskra".


2 września 1939 roku wraz z podchorążymi przypłynął do Casablanki.
13 września kierował ratowaniem załogi po eksplozji francuskiego krążownika minowego "Pluton". Później zajmował się ewakuacją lotników
z Casablanki, Pireusu, Landerneau pod Brestem. Od listopada do końca
1939 roku w obozie przejściowym Coëtquidan dowodził kompanią rekrucką marynarzy. Od połowy marca do połowy lipca 1940 roku jako zastępca dowódcy niszczyciela ORP "Błyskawica" uczestniczył w kampanii norweskiej
i ewakuacji rozbitych wojsk pod Dunkierką.


Pierwszym okrętem, którym dowodził w czasie II wojny światowej był francuski "Pomerol", który pływał także pod polską banderą. Od września 1941 roku do końca lutego 1942 roku uczestniczył w konwojach atlantyckich.


24 lutego 1942 roku wyznaczono go na dowódcę HMS "Bedale", (późniejszy ORP "Ślązak"). Został pierwszym dowódcą okrętu, osłaniał na nim desant pod Dieppe (17-19 sierpnia 1942 r.), za co otrzymał elitarny brytyjski order Distinguished Service Cross.


Od końca października 1942 roku do kwietnia 1943 roku służył na lądzie. Był pierwszym oficerem sztabu w Komendzie Morskiej "Południe". Od 18 kwietnia 1943 roku ponownie dowodził ORP "Ślązak". Tym razem brał udział


w konwojach gibraltarskich, osłaniał desant na Sycylię, eskortował okręt liniowy HMS "Warspite", lądowanie aliantów w Salerno i w Normandii.


13 września 1944 roku został kierownikiem Referatu Wychowawczo-Oświatowego w Kierownictwie Marynarki Wojennej.


30 czerwca 1945 rozpoczął staż na ORP "Conrad",
a 10 lipca objął dowodzenie tym okrętem. Dowodził nim do dnia opuszczenia polskiej bandery, tj. do 28 września 1946 roku.


Kontradmirał Romuald Nałęcz-Tymiński był uhonorowany najwyższymi odznaczeniami - orderem wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych
z dwoma okuciami, Medalem Morskim z dwoma okuciami oraz brytyjskim Distinguished Service Cross.


Po wojnie pozostał na emigracji i zamieszkał w Kanadzie. W czerwcu 2003 roku po raz ostatni odwiedził Marynarkę Wojenną podczas III Światowego Zjazdu Marynarzy Polskich.


Zmarł 30 grudnia 2003 r., w Kanadzie, w wieku 98 lat.


Powrót

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.