Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 1998-07-15 14:58
Baltic Challenge 1998
W odbywających się na Litwie międzynarodowych ćwiczeniach morskich pod kryptonimem Baltic Challenge' 98 bierze udział 16 państw, w tym również Polska. W ćwiczeniach morskich uczestniczą dwa polskie okręty z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu: okręt transportowo-minowy ORP LUBLIN oraz trałowiec ORP DRUŻNO.
Na pokładzie okrętu transportowego popłynął do Kłajpedy również samochód z komorą dekompresyjną typu ORTOLAN wraz z obsługą w skład której wchodzi również lekarz-specjalista od chorób nurkowych. Na pokładach polskich okrętów zamustrowano również grupę 6 płetwonurków-minerów, specjalistów od niszczenia min morskich.

Pod Kłajpedą wylądował również śmigłowiec ratowniczy PZL ANAKONDA z 1 Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej z Gdyni, który również bierze udział w ćwiczeniu. Do międzynarodowego składu sztabu kierującego ćwiczeniem weszli również polscy oficerowie z Dowództwa Marynarki Wojennej oraz specjaliści od morskiego ratownictwa lotniczego z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W działaniach na morzu uczestniczy 15 okrętów ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Estonii, Niemiec, Łotwy, Szwecji i Polski.

Podczas ćwiczeń morskich będzie doskonalone poszukiwanie i zwalczanie min morskich, prowadzenie i osłona konwojów, ewakuacja cywilów z zagrożonych rejonów przez polski okręt transportowy, pomoc medyczna, wspó łdziałanie w ramach zespołów blokadowych. Okręty będą współdziałać z lotnictwem, w tym z ratowniczym śmigłowcem Marynarki Wojennej, który zademonstruje możliwości ewakuacji z okrętów i akcje ratownicze na wodzie i l ądzie. W ćwiczeniu biorą udział 24 samoloty i śmigłowce bojowe i lotnictwa morskiego. Istotnym elementem działań są ćwiczenia medyczne i humanitarne.

Polscy płetwonurkowie- minerzy współdziałają z płetwonurkami ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Estonii w poszukiwaniu i zwalczaniu min morskich. Pewną ciekawostką jest również to, iż polscy specjaliści będą mogli zapoznać się z wykorzystaniem delfinów do unieszkodliwiania min morskich. Flotę USA reprezentuje bowiem również pięć delfinów ze specjalnej jednostki minerskiej z San Diego.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.