Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2003-03-13 14:32
75 lat
Centralnej Składnicy
Marynarki Wojennej
W sobotę, 15 marca, mija 75 lat od utworzenia Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej. Od początku istnienia jest to największa baza logistyczna zaopatrująca jednostki polskich sił morskich. Przed wojną stacjonowała w Modlinie, a od 1947 roku w Gdyni. Patronem jednostki jest kontradmirał Xawery CZERNICKI - jeden z najwybitniejszych twórców polskiego przemysłu okrętowego.
Dla upamiętnienia 75 lat działalności, w czwartek, 13 marca, w kinoteatrze „GROM" (Baza Morska w Gdyni Oksywiu) odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a w piątek, 14 marca, o godzinie 12:00, w Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej (Gdynia, ul. Kontradmirała X. Czernickiego) – uroczysta zbiórka wszystkich marynarzy i pracowników jednostki. W uroczystości 75-lecia udział weźmie Dowództwo Marynarki Wojennej, lokalne władze oraz przedstawiciele Rodziny Katyńskiej.
Centralna Składnica Marynarki Wojennej to największa jednostka logistyczna polskich sił morskich. Jej główne zadania to zaopatrywanie jednostek MW w sprzęt techniczno-okrętowy, ratowniczy, w uzbrojenie, urządzenia techniczne oraz materiały eksploatacyjne. W jednostce prowadzone są naprawy i legalizacje sprzętu dla potrzeb Marynarki Wojennej. Stacjonuje w kilku kompleksach wojskowych w Trójmieście.
Jednostka powstała 15 marca 1928 roku w Modlinie. W jej strukturze funkcjonowały magazyny: techniczny, broni i amunicji, broni podwodnej, łączności, hydrograficzny oraz służby mundurowej. W początkowym okresie wojny w 1939 roku składnica była centralną bazą zaopatrzeniową polskiej floty. Po zakończeniu II wojny światowej pełniła funkcje zakładów broni podwodnej, a z upływem czasu i wraz z rozwijającą się strukturą Marynarki Wojennej zbudowano kompleks logistyczny tworz ący ostatecznie Centralną Składnicę Marynarki Wojennej. Tym samym odziedziczyła tradycje przedwojennej Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej z Modlina. W 1994 roku jednostce uroczyście wręczono sztandar wojskowy nadany przez Prezydenta RP. W latach 1995 - 96 dwukrotnie zdobyła miano najlepszej jednostki logistycznej Marynarki Wojennej.
Od 1993 roku patronem Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej jest kontradmirał Xawery CZERNICKI - wybitny logistyk, twórca i promotor polskiego przemysłu okrętowego - zatrzymany i zamordowany przez NKWD w lesie katyńskim.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.