Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2004-07-04 13:49
Zakończenie służby
ścigaczy okrętów podwodnych
We wtorek, 6 lipca, Marynarka Wojenna wycofa z eksploatacji sześć ścigaczy okrętów podwodnych ORP "GROŹNY", ORP "WYTRWAŁY", ORP "ZRĘCZNY", ORP "ZWINNY", ORP "ZAWZIĘTY" i ORP "CZUJNY" z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Służyły pod biało-czerwoną banderą od ponad 30 lat.
Łącznie przepłynęły ponad 600 tysięcy mil morskich spędzając w morzu 6500 dni. Trzy tysiące razy zrzucały podczas ćwiczeń bomby głębinowe przeciw okrętom podwodnym. Wyszkoliło się na nich ponad 3500 marynarzy. To ostatnie okręty tej klasy, które służyły w Marynarce Wojennej. Uroczystość opuszczenia bandery odbędzie się w Porcie Wojennym w Helu – wtorek, 6 lipca, o godzinie 14:00. W ceremonii udział wezmą obecne załogi, a także marynarze, którzy wcześniej służyli na tych okrętach. Zgodnie z ceremoniałem morskim bandery wojenne z wycofanych okrętów trafią do Muzeum Marynarki Wojennej. Po wycofaniu z eksploatacji okręty zostaną przekazane Agencji Mienia Wojskowego.

Okręty rozpoczynały służbę w MW w latach 70-tych. ORP „GROŹNY” – w 1970 roku; ORP „WYTRWAŁY” – w 1970 roku; ORP „ZRĘCZNY” – w 1970 roku; ORP „ZWINNY” – w 1970 roku; ORP „ZAWZIĘTY” – w 1971 roku; ORP „CZUJNY” – w 1972 roku. Należą do projektu 912 M „Obłuże M”. Wyposażone są w dwie armaty 30 mm AK-230, 12 grawitacyjnych bomb głębinowych, 2 tory minowe oraz świece dymne. Przeznaczone były do pełnienia służby dozorowej, do grupowego poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych oraz ochrony morskich transportów przybrzeżnych. Były przystosowane do działań w warunkach skażeń. Ścigacze wykonywały także zadania likwidacji niebezpiecznych obiektów bojowych z II wojny światowej. Ostatnim ćwiczeniem w jakim brały udział były manewry REKIN 2004, które odbyły się w maju na Bałtyku Południowym. W ubiegłym roku Marynarka Wojenna wycofała ze służby dwa ścigacze okrętów podwodnych ORP „ZWROTNY” i ORP „NIEUGIĘTY”. Wraz z wycofaniem sześciu ostatnich jednostek tego typu rozformowany został Dywizjon Ścigaczy Okrętów Podwodnych w Helu. Jego zadania przejął, utworzony 1 lipca Dywizjon Zwalczania Okrętów Podwodnych w Gdyni, w skład którego wchodzą okręty nowej generacji: dwie fregaty ORP „Gen. K. PUŁASKI” i ORP „Gen. T. KOŚCIUSZKO” oraz korweta ORP „KASZUB”. Nowy dywizjon stanowi obecnie w Marynarce Wojennej trzon sił zwalczania okrętów podwodnych. Zadania, które do tej pory wykonywały ścigacze okrętów podwodnych przejęły także zmodernizowane śmigłowce Mi-14 PŁ, śmigłowce pokładowe SH-2G oraz okręty podwodne typu Kobben. W przyszłości siły zwalczania okrętów podwodnych wzmocnią także nowobudowane korwety wielozadaniowe. Ewentualna modernizacja ścigaczy proj. 912M została wykluczona ze względu na wysokie i bardzo kosztowne wymagania techniczne dla współczesnych i przyszłościowych jednostek zwalczania okrętów podwodnych zakładające odmienne rozwiązania. Technika wykrywania, śledzenia i niszczenia zanurzonych okrętów podwodnych to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych i rozwijanych technologii na morskim teatrze działań. Dlatego współczesne floty decydują się na budowę jednostek wielozadaniowych ze śmigłowcami pokładowymi, o dużej autonomiczności, zdolnych operować na każdym akwenie i w każdych warunkach. Szczegóły: kpt. mar. Krzysztof Albrecht, tel.: (0-58) 6757106

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.