Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-06-06 13:20
BALTOPS 2013 –
faza portowa

W czwartek, 6 czerwca, w duńskim porcie Ronne na wyspie Bornholm rozpoczęła się faza portowa ćwiczenia BALTOPS 2013. W tegorocznej edycji największych na Bałtyku manewrów Partnerstwa dla Pokoju weźmie udział okręt podwodny ORP „Orzeł”, sześć trałowców Marynarki Wojennej RP i okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) dowodzone z pokładu polskiego okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Okręty biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia na Bałtyku weszły do portu w czwartek, aby przygotować się do zasadniczej fazy ćwiczenia na morzu. Do poniedziałku, 10 czerwca, załogi okrętów będą brać udział w odprawach i spotkaniach precyzujących przebieg działań na morzu i zadania realizowane przez poszczególne grupy okrętów.

Jednym z głównych zadań wykonywanych podczas ćwiczenia będzie współpraca okrętów podwodnych z siłami nawodnymi i lotnictwem morskim. Polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wykonywać będzie zadania związane z poszukiwaniem i zwalczaniem okrętów nawodnych i podwodnych, uchylaniem się od ataków przeciwnika. Będzie także unikał wykrycia przez lotnictwo zwalczania okrętów podwodnych.

Zadania przeciwminowe w trakcie ćwiczenia realizować będą niszczyciele min ze Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG1 oraz sześć trałowców projektu 207 (D, P i M) z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 13 Dywizjon Trałowców z Gdyni reprezentowany jest przez ORP „Gopło” (207D), ORP „Mamry” i ORP „Wdzydze”(oba projektu 207M). 12 Dywizjon Trałowców ze Świnoujścia reprezentują natomiast trałowce projektu 207 P: ORP „Gardno”, ORP „Bukowo” i ORP „Hańcza”.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Scenariusz manewrów zakłada reagowanie międzynarodowych sił w sytuacjach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie elementy typowych operacji pokojowych wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.