Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2012-09-21 10:44
ANAKONDA-12
operacje morskie

Osłona transportu morskiego i niedopuszczenie do morskiej blokady państwa w obliczu kryzysu i otwartego konfliktu – to główne zadania Marynarki Wojennej w ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP „ANAKONDA-12”. W manewrach weźmie udział kilkanaście okrętów, lotnictwo morskie, specjalistyczne jednostki brzegowe oraz stanowisko dowodzenia Marynarki Wojennej. Ćwiczenie potrwa do 27 września.

Scenariusz ćwiczenia „Anakonda 12” dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Chodzi o stworzenie tzw. „tła” do przećwiczenia procedur reagowania i działania w czasie narastającego kryzysu, który przeradza się w konflikt. Zgodnie ze scenariuszem ma on podłoże polityczno-gospodarcze i swoim zasięgiem obejmuje działania zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i na morzu.
Dla sił morskich głównym zadaniem jest niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza, aby nie utracić dostępu do źródeł zaopatrywania w czasie konfliktu. Drogą morską transportowane są bowiem surowce i towary strategiczne, dociera pomoc wojskowa, logistyczna i humanitarna. W celu zapewnienia tzw. „panowania na morzu” i utrzymania bezpieczeństwa własnych szlaków komunikacyjnych okręty i lotnictwo Marynarki Wojennej będą prowadzić operację obronną polegającą głównie na zabezpieczeniu transportu morskiego, wytyczaniu bezpiecznych torów wodnych, rozpoznaniu i niedopuszczeniu do podejścia sił przeciwnika do własnego brzegu. Będą prowadziły osłonę morskich szlaków komunikacyjnych m.in. przed atakami z powietrza, przed atakami okrętów podwodnych oraz będą prowadzić działania przeciwminowe oraz ratownicze. Jednostki brzegowe Marynarki Wojennej będą natomiast osłaniać strategiczną infrastrukturę na lądzie (m.in. porty handlowe i wojenne), prowadzić działania inżynieryjne, przeciwchemiczne i logistyczne.
Marynarka Wojenna RP skieruje do ćwiczenia „Anakonda-12” łącznie 16 okrętów, 2 pomocnicze jednostki pływające, 9 statków powietrznych lotnictwa morskiego oraz pododdziały specjalistycznych jednostek brzegowych. Siły MW RP będą działać na wydzielonych poligonach morskich wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich i na poligonach lądowych. Sprawdzony zostanie system dowodzenia Marynarką Wojenną, systemy łączności i procedury koordynacji działań w ramach operacji połączonej we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP.

Siły Marynarki Wojennej RP w ćwiczeniu ANAKONDA-12:

 • okręt podwodny ORP „Sokół”
 • 2 okręty transportowo-minowe ORP „Kraków” i ORP „Poznań”;
 • 2 niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Czajka”;
 • 7 trałowców ORP „Gopło” i ORP „Śniardwy”, ORP „Gardno”, ORP „Bukowo”, ORP „Jamno”, ORP „Mielno” i ORP „Nakło”;
 • 1 okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Hydrograf”
 • 1 okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”;
 • 2 okręty ratownicze ORP „Lech”, ORP „Maćko”;
 • 2 pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu – holowniki: H-7 i H-8.
 • 2 śmigłowce ratownicze W-3RM Anakonda;
 • 1 śmigłowiec pokładowy (zwalczania okrętów podwodnych) SH-2G
 • 2 śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ;
 • 1 śmigłowiec transportowy W-3T;
 • 3 samoloty rozpoznawcze (2 x An-28B1R i 1xAn-28RM1BIS).
 • oraz wydzielone siły i środki Dowództwa Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich, 6. Ośrodka Radioelektronicznego MW, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW, Oddziału Zabezpieczenia MW, 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW, 8. i 43. Batalionu Saperów MW oraz jednostek zabezpieczenia logistycznego

Szczegóły na temat ćwiczenia „Anakonda-12 dostępne są na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego.

W osobnych komunikatach prasowych będą podawane kolejne relacje na temat działań Marynarki Wojennej. Będą one także dostępne na stronie internetowej Marynarki Wojennej.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.