Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2011-08-04 08:12
Marynarka Wojenna
w pokazach ratowniczych w Łebie

W sobotę, 6 sierpnia, Marynarka Wojenna weźmie udział w pokazowych ćwiczeniach ratowniczych pod hasłem „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”. Działania służb ratowniczych zaprezentują: okręt ratowniczy ORP „Zbyszko” i Brzegowa Grupa Ratownicza z Dywizjonu Okrętów Wsparcia oraz śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Zobacz więcej zdjęć

Pokaz działania służb ratowniczych rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00. Jako pierwsza do akcji przystąpi załoga śmigłowca „Anakonda” podejmując na pokład rozbitka z wody oraz współpracując z jednostką MSPiR m/s „Huragan”. Następnie marynarze z Brzegowej Grupy Ratowniczej zaprezentują możliwości manewrowe łodzi ratowniczych. O godzinie 16:00 załoga „Anakondy” wykonana kolejne zadanie przekazując poszkodowanego z pokładu do karetki pogotowia przy użyciu noszy opuszczanych ze śmigłowca. Kilka minut później ponownie będzie można zobaczyć marynarzy z Brzegowej Grupy Ratowniczej, którzy tym razem przedstawią różnorodne techniki ratownicze i ewakuacyjne. Nad bezpieczeństwem ćwiczących cały czas czuwać będzie okręt ratowniczy ORP „Zbyszko” – największa jednostka biorąca udział w ćwiczeniu. W pokazach udział wezmą także Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morski Oddział Straży Granicznej.

Weekend z ratownikami z Marynarki Wojennej rozpocznie się już w piątek, 5 sierpnia. Od godziny 11:00 do 17:00 na Skwerze Rybaka w Łebie swój sprzęt i wyposażenie prezentować będą marynarze z Brzegowej Grupy Ratowniczej. W tym samym miejscu i czasie oraz w dniu 6 sierpnia pomiędzy 11.00 a 17.00 przy Kapitanacie Portu w Łebie będzie można również uzyskać informacje na temat służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Do dyspozycji potencjalnych kandydatów będą między innymi specjaliści z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie.

Ćwiczenia ratownicze są stałym elementem szkolenia wszystkich jednostek MW. Rocznie Marynarka Wojenna organizuje lub uczestniczy w kilkudziesięciu ćwiczeniach i pokazach ratowniczych w kraju i zagranicą. Ponadto, wszystkie manewry bez względu na charakter i typ jednostek obejmują zawsze elementy akcji SAR, obrony przeciwawaryjnej oraz pomocy uszkodzonym jednostkom. Każde ćwiczenie lub też pokaz ratowniczy ma na celu poprawę efektywności, doskonalenie procedur ratowniczych, szukanie nowych rozwiązań kooperacyjnych, jak również ułatwienie przeprowadzania faktycznych akcji ratowniczych przy współdziałaniu ze służbami cywilnymi.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.