Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2010-08-24 15:00
Navigare necesse est

Do Gdyni wraca okręt hydrograficzny ORP „Heweliusz”. Na jego pokładzie praktykę nawigacyjno – astronomiczną odbyło 30 studentów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie półtoramiesięcznego rejsu okręt przeszedł około 7000 mil morskich po Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. ORP „Heweliusz” wejdzie do Portu Wojennego w Gdyni we wtorek, 24 sierpnia o godzinie 10:00.

ORP „Heweliusz” wyszedł z bazy morskiej w Gdyni 6 lipca br. Trasa rejsu przebiegała przez Bałtyk, następnie Cieśniny Bałtyckie, Morze Północne, Kanał La Manche, Zatokę Biskajską i Atlantyk. Okręt wszedł do portów w Casablance, Santa Cruz de Tenerife, Cherbourgu i do Bergen. Podczas rejsu praktykę nawigacyjno – astronomiczną przeszło 30 podchorążych II roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie rejsu studenci funkcjonowali w całodobowym systemie wacht morskich. Poznali w praktyce jak prowadzić bezpieczną nawigację, wykorzystywać i obsługiwać okrętowe urządzenia nawigacyjne, określać prognozę pogody oraz jak wykorzystywać w nawigacji zjawiska astronomiczne i ciała niebieskie. Ponadto określali i uwzględniali w nawigacji prądy i pływy, poznawali nawigacyjną charakterystykę wybrzeży i akwenów oraz zasady i przepisy obowiązujące podczas wejść do portów zagranicznych.
W drodze powrotnej ORP „Heweliusz” przeprowadził na Morzu Północnym sondaż hydrograficzny rejonów uznawanych za prawdopodobne miejsca zaginięcia polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. 23 maja 1940 roku okręt ten wyszedł w swój ostatni patrol. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza. Wraku nie odnaleziono. Przeszukano obszar około 250 kilometrów kwadratowych, praktycznie wykluczając ten rejon z przyszłych poszukiwań.
Praktyki morskie, to integralna część wojskowych studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Studenci wojskowi, zanim zostaną oficerami Marynarki Wojennej muszą poznać rzemiosło marynarskie, kształtować swój charakter w ramach praktyk pod żaglami, poznać sztukę nawigacji, mechanikę okrętową, a także odbyć szkolenie dowódcze polegające na przygotowaniu do dowodzenia działami okrętowymi czy podwładnymi w jednostkach brzegowych. Cykl praktyk i szkoleń uzupełnia wiedzę teoretyczną zdobytą w trakcie wykładów w AMW oraz umiejętności wyniesione z symulatorów i trenażerów uczelnianych.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.