Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2009-03-13 12:33
22-lecie ORP „Kaszub”
W Piątek, 13 marca, na pokładzie ORP „Kaszub” odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 22. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. W apelu uczestniczyła załoga okrętu, przedstawiciele dowództwa Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i zaproszeni goście.
ORP „Kaszub” to korweta zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Okręt ten był jedną z tych jednostek, która wprowadzały polskie siły morskie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Kaszub” działał wspólnie z okrętami państw NATO na długo przed wstąpieniem Polski do NATO. Praktycznie co roku uczestniczył w ćwiczeniach ZOP z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, brał udział w ćwiczeniach BALTOPS i PASSEX. Dzisiaj „Kaszub” wspólnie z dwom fregatami ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” tworzy dywizjon Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów. Jednostka na co dzień stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia.

ORP „Kaszub” przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. Przystosowany jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem. W całej swej historii kilkakrotnie zdobył miano najlepszej jednostki bojowej w 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a w 1995 r. otrzymał miano najlepszego okrętu Marynarki Wojennej RP. 21 września 1998 r. został wyróżniony prestiżową nagrodą „Buzdygan" za działalność na rzecz Marynarki Wojennej RP. ORP „Kaszub”, jako okręt doświadczalny, został najpierw wcielony do 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwsze podniesienie bandery i nadanie nazwy ORP „Kaszub” oraz numeru burtowego 240 miało miejsce 15 marca 1987 r. W 1993 r. ORP „Kaszub” reprezentował Marynarkę Wojenną RP w Londynie, w czasie obchodów Rocznicy Zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.