Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2008-01-31 11:20
40 Lat w mundurze
W czwartek, 31 stycznia, odbyła się uroczystość pożegnania dowódcy Bazy Technicznej Marynarki Wojennej, komandora Jana Leszczyńskiego, który po 40 latach służby rozstał się z mundurem.
Dowódca 3 Flotylli Okrętów, komandor Marek Kurzyk, przyjął meldunek od odchodzącego dowódcy Bazy Technicznej MW, kmdr Jana Leszczyńskiego, o zdaniu obowiązków dowódcy jednostki. Następnie kmdr por. Mirosław Łuka, szef sztabu - zastępca dowódcy Bazy, zameldował czasowe objęcie obowiązków dowódcy. W uroczystości udział wzięli między innymi: szef Szkolenia Marynarki Wojennej wiceadmirał Maciej Węglewski, zastępca dowódca Centrum Operacji Morskich, kontradmirał Jerzy Patz, przedstawiciele dowództwa Marynarki Wojennej, byli dowódcy Bazy Technicznej MW, dowódcy, kierownicy i szefowie jednostek wojskowych i instytucji publicznych, kombatanci i pracownicy wojska jednostki. Uroczystość uświetniła Kompania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
Komandor Jan Leszczyński służbę wojskową rozpoczął w 1968 roku, jako słuchacz Szkoły Chorążych Służby Samochodowej w Pile. Po ukończeniu szkoły został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w Bazie Technicznej Marynarki Wojennej, z którą związał się aż do zakończenia służby wojskowej. Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Gdańskim, zdał egzamin oficerski i w 1981 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki. Zajmował kolejno stanowiska zastępcy i dowódcy baterii technicznej oraz zastępcy szefa sztabu jednostki. W 1988 roku ukończył studia podyplomowe i został wyznaczony na stanowisko szef sztabu bazy. Obowiązki dowódcy Bazy Technicznej Marynarki Wojennej objął w 1991 roku i przez kolejne 17 lat, aż do 31 stycznia 2008 roku dowodził jednostką.

Baza Techniczna Marynarki Wojennej jest jednostką logistyczną 3 Flotylli Okrętów, zapewniającą obsługę techniczną okrętów Marynarki Wojennej. Powstała 4 kwietnia 1963 roku w Helu, jako 3 Składnica Broni Podwodnej, zapewniająca obsługę okrętów bazujących w tamtejszym porcie. 1 sierpnia 1971 roku, w związku z nowymi zadaniami, została przeformowana i przemianowana na Bazę Techniczną Marynarki Wojennej, a pod koniec 1972 roku Bazę przeniesiono do Gdyni Demptowa. Jednym z jej zadań jest przechowywanie, przygotowywanie i podawanie na okręty rakiet. W sierpniu 2002 roku specjalistyczna grupa inżynieryjna Bazy uczestniczyła w akcji usuwania skutków powodzi 100-lecia w Niemczech.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.