Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2004-10-18 08:51
TRANSFER OKRĘTÓW PODWODNYCH
typu KOBBEN

Starania o pozyskanie okrętów podwodnych nowej generacji rozpoczęły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Marynarka Wojenna rozważała klika ofert. Głównym założeniem było, aby nowe okręty w pełni spełniały standardy NATO i gotowe były do współdziałania z zespołem fregat Oliver Hazard Perry i korwet wielozadaniowych, których budowę rozpoczęto pod koniec 2001 roku.

Marynarka Wojenna skierowała informacje o zamiarze pozyskania okrętów podwodnych do sił morskich Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii i Szwecji. Siły morskie Niemiec i Szwecji odpowiedziały, że nie posiadają aktualnie okrętów podwodnych do przekazania, a Izrael i Francja zaproponowały sprzedaż. Rozważano ofertę Izraela, który proponował okręt podwodny typu „GAL", Francji – z ofertą okrętu typu „AGOSTA" oraz ofertę norweskiego „KOBBENA". Efektem rozmów była decyzja, że polskie siły morskie skupią się na dwóch propozycjach: norweskiej i francuskiej. W oparciu o zebrany materiał na temat okrętów podwodnych typu AGOSTA i KOBBEN, warunków współpracy i transferu, uzyskując akceptację Ministerstwa Obrony Narodowej, zdecydowano skupić prace nad transferem okrętów podwodnych typu KOBBEN. Po przeprowadzeniu konsultacji i rozmów roboczych, w lutym 2002 roku, kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych wypłynęła do Norwegii na szkolenie w eksploatacji okrętów podwodnych typu „KOBBEN". Szkolenie obejmowało przygotowanie teoretyczne, specjalistyczne, wyjścia w morze, testy możliwości okrętów podwodnych, manewrowanie, wykonywanie strzelań torpedowych, a także szkolenie techniczne.
13 maja 2002 roku w Oslo podpisano „Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Królestwa Norwegii w sprawie przejęcia okrętów podwodnych typu KOBBEN". Oferta Marynarki Wojennej Królestwa Norwegii obejmuje transfer 5 okrętów podwodnych wraz z uzbrojeniem i częściami zamiennymi. Dotychczasowe okręty włączone już do służby w Marynarce Wojennej:
  • ORP „SOKÓŁ”;
  • ORP „SĘP”;
  • Ex – HNoMS „KOBBEN” (z przeznaczeniem na części zamienne);
  • ORP „BIELIK”
Ostatnia jednostka to:
  • HNoMS „KUNNA", która otrzyma imię ORP „KONDOR"

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.