Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-02-22 09:30
Galeria foto
Międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku
Polski okręt ORP „KASZUB” weźmie udział w ćwiczeniu organizowanym przez siły morskie Danii. Manewry odbędą się na wodach Cieśnin Bałtyckich i Bałtyku, a ich głównym celem jest reagowanie w sytuacji kryzysowej na morzu.
ORP „Kaszub” wyjdzie w morze w piątek, 23 lutego. Do macierzystego portu w Gdyni powróci 10 marca.
Scenariusz ćwiczenia zakłada fikcyjną sytuację narastającego kryzysu międzynarodowego w trudnym dla żeglugi rejonie cieśnin. Zadaniem polskiego okrętu ORP „Kaszub” będzie udział w operacji morskiej, organizowanej po to, aby zapewnić w tym rejonie bezpieczeństwo żeglugi i nie dopuścić do eskalacji kryzysu. Rozwijający się kryzys i destabilizacja sytuacji w danym regionie sprzyja bowiem powstawaniu zagrożeń asymetrycznych, w tym przede wszystkim rozszerzeniu aktywności grup terrorystycznych.
ORP „Kaszub” operować będzie z różnego typu jednostkami duńskimi. Załoga okrętu przećwiczy akcje przeciwdziałania terroryzmowi na morzu, w tym przede wszystkim operacje monitoringu żeglugi i kontroli jednostek przepływających przez rejon kryzysu. Prowadzone będą akcje embarga oraz interwencje grup boardingowych na pokładach podejrzanych jednostek, na których według założeń scenariusza ćwiczeń, mogą znajdować się terroryści czy nielegalny przemyt broni i innych niebezpiecznych materiałów.
Polski okręt będzie także osłaniać jednostki transportowe oraz przeciwminowe, aby mogły one bezpiecznie wykonywać swoje zadania. Zaplanowane są także strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych, operacje przeciwminowe, walka radioelektroniczna oraz ćwiczenia zaopatrywania jednostek w morzu.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.