Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2005-12-29 10:57
Galeria foto
Nowy dowódca
Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
W piątek, 30 grudnia o godzinie 11:00 na lotnisku w Gdyni- Babich Dołach odbędzie się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Nowym dowódcą Brygady zostanie komandor dypl. pil. Stanisław CIOŁEK. Dotychczasowy dowódca, kontradmirał Zbigniew SMOLAREK po ponad 40 latach służby odchodzi do rezerwy.

Komandor dypl. pil. Stanisław CIOŁEK urodził się 1952 roku w Sieradzu. 2 listopada 1973 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 4 grudnia 1977 promowany do stopnia podporucznika. Służbę rozpoczął w 28 eskadrze ratowniczej Marynarki Wojennej w Darłowie. Od 7 stycznia 1981 roku służył jako pilot – nawigator klucza śmigłowców ratowniczych. Od 12 marca 1981 roku – jako starszy pilot, od 1 czerwca 1982 roku – jako dowódca klucza śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych. 1 grudnia został dowódcą eskadry w 16 Pułku Lotnictwa Specjalnego w Siemirowicach.
Od 29 września 1984 roku do 15 lipca 1987 studiował w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie.
Po powrocie do 16 PLS powierzono mu stanowisko zastępcy dowódcy pułku. 1 lipca 1988 roku objął funkcję dowódcy eskadry lotniczej w 7 Pułku Lotnictwa Specjalnego MW w Siemirowicach. Od 17 lutego 1989 roku sprawował obowiązki starszego nawigatora w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Łęczycy.
1 października 1989 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy 37 PŚT. 14 listopada 1994 roku został dowódcą 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Łęczycy. Obowiązki te pełnił w czasie gdy pułk znajdował się w strukturze Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Po przejęciu 37 PŚT przez Krakowski Okręg Wojskowy w okresie od 1 października 1995 roku do 9 lipca 1996 roku był dowódcą 1 Pułku Szwoleżerów w Łęczycy.
Od 13 listopada 1998 roku był zastępcą dowódcy 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej – szefem szkolenia lotniczego.
Od maja 2001 roku był dowódcą 56 Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. W lipcu 2005 ukończył Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ma tytuł pilota wojskowego klasy mistrzowskiej. Jego nalot ogólny wynosi ponad 2300 godzin. Wykonywał loty na śmigłowcach: SM-1, Mi-2, Mi-14 PŁ, MI-14 PS, MI-8, Mi-17 i W-3WA. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1988).

Kontradmirał pilot Zbigniew Smolarek urodził się 3 września 1946 roku w Markt-Oberdorf (Niemcy - Bawaria).
Szkołę lotniczą w Dęblinie ukończył w 1967 roku jako pilot myśliwski (samolot MIG-15 Bis) i 28 listopada tegoż roku rozpoczął służbę w lotnictwie Marynarki Wojennej. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Lim-6 Bis (MIG-17) w 7 pułku lotnictwa myśliwsko-szturmowego MW w Siemirowicach, zajmując kolejne stanowiska służbowe do dowódcy eskadry włącznie. W latach 1973 - 1976 ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. Po studiach przez 7 lat dowodził 15 eskadrą lotnictwa rozpoznawczego MW w Siemirowicach, zdobywając trzykrotnie tytuł najlepszej jednostki rozpoznawczej WP. W 1983 roku dostał polecenie sformowania 16 pułku lotnictwa specjalnego w Darłowie, co wiązało się z szybkim przeszkoleniem na pilota śmigłowców Mi-2 i docelowo śmigłowca Mi-14 PŁ (zwalczanie OP). Dowodził pułkiem do 1986 roku, kiedy to przeniesiony został do Dowództwa Marynarki Wojennej na stanowisko inspektorskie w pionie szkolenia morskiego, a później lotniczego. Pilot klasy mistrzowskiej oraz pilot doświadczalny. W 1987 roku rozpoczął loty na śmigłowcu typu SOKÓŁ. W oparciu o doświadczenia zebrane w czasie licznych kontaktów z lotnictwami państw morskich i doświadczenia z eksploatacji SOKOŁA, prowadził prace rozwojowe morskiego śmigłowca ratowniczego ANAKONDA. Będąc pilotem doświadczalnym i oblatywaczem prezentował ANAKONDĘ na salonach lotniczych w Berlinie, Paryżu i Ostendzie. Równolegle prowadził próby śmigłowca bojowego (wsparcia) typu SALAMANDRA i HUZAR. Testował i prezentował te śmigłowce w wielu krajach świata m.in. w Republice Południowej Afryki i Birmie. Od 1989 roku był organizatorem pierwszego lotniczego związku taktycznego MW- Brygady Lotnictwa Morskiego, jako dowódca grupy organizacyjno- przygotowawczej. W latach 1994-1995 ukończył z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia operacyjno- strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od lipca 1995 roku jest dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Od 1990 roku jest członkiem Krajowej Rady Lotnictwa Polskiego. Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami resortowymi i cywilnymi m.in. Zasłużony Pilot RP i Błękitne Skrzydła.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest związkiem taktycznym realizującym zadania lotnicze w strukturze Marynarki Wojennej. W jej skład wchodzą jednostki lotnicze oraz zabezpieczenia technicznego. Zakresem swojej odpowiedzialności obejmuje cały rejon polskiego wybrzeża. Samoloty i śmigłowce polskiego lotnictwa morskiego uczestniczą rocznie w kilkudziesięciu międzynarodowych ćwiczeniach NATO i Partnerstwa dla Pokoju na Bałtyku, Morzu Północnym i w Cieśninach Bałtyckich. Wchodzą w skład Sił Szybkiego Reagowania NATO.
Śmigłowce ratownicze „Anakonda” oraz Mi-14 PS działają w systemie międzynarodowego ratownictwa morskiego. Prowadzą rocznie kilkadziesiąt akcji ratowniczych na morzu i w strefie brzegowej. Tylko w ubiegłym roku załogi uczestniczyły w 24 akcjach ratowniczych, w wyniku których uratowano 22 osoby. Śmigłowce Marynarki Wojennej pomagały także podczas powodzi na południu Polski oraz w niemieckiej Saksonii.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.