Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2011-06-21 13:43
Benefis ppłk. w st. sp. Henryka Karpińskiego

22 czerwca o godz. 10.00 w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” odbędzie się benefis ppłk. w st. sp. Henryka Karpińskiego – długoletniego lektora i organizatora wystaw patriotycznych w Marynarce Wojennej. Podczas imprezy jubilat zaprezentuje swoje wyjątkowe zbiory medalierskie. Dla publiczności wystawa odznaczeń i medali otwarta będzie w godz. 11-18.00 w Sali im. kontradmirała A.Mohuczego, wstęp wolny !!!

Henryk Karpiński pochodzi z Wołynia, podczas wojny brał udział w walce z bandami UPA i z Niemcami. Pamiątki z tamtych lat to Krzyż Walecznych i medale “Zasłużonych na Polu Chwały” oraz ‘Za udział w walkach o Berlin”. Po wojnie służył w różnych garnizonach, również w Marynarce Wojennej. Wychowany na dziełach Konrada marzył o dalekich podróżach, nieznanych, tajemniczych lądach, o świecie innych kultur i wartości. Ukończył studia, uzyskał tytuł magistra historii i jako zwykły marynarz, a następnie oficer-nawigator pływał na statkach polskich, czechosłowackich i chińskich. W 1989 r., już jako pracownik administracji morskiej przeszedł na emeryturę.

Wojenne wyróżnienia i kolekcjonowane w rejsach eksponaty w postaci odznaczeń /ponad 200 amerykańskich, dziesiątki chińskich, wietnamskich, brytyjskich/ zapoczątkowały zbiór, który po uzupełnieniu o ordery i odznaczenia II i III RP jest dziś “materiałem pomocniczym” na spotkaniach nie tylko z młodzieżą. Do najpoważniejszych osiągnięć należą ekspozycje w Sejmie Ustawodawczym /7 dni/ podczas VIII Światowego Zjazdu Związku Żołnierzy Armii Krajowej i V Światowego Zjazdu Marynarzy Marynarki Wojennej RP. Nieodpłatną działalność lektorską traktuje jako wyzwanie i zadanie emerytowanego oficera. Został odznaczony m.in. Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Prymasa Polski.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.