Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2011-01-03 10:53
2011
zmiany w Marynarce Wojennej

Na początku 2011 roku w strukturach Marynarki Wojennej rozpoczęły funkcjonowanie nowe i zrestrukturyzowane jednostki wojskowe. Dzięki wprowadzonym zmianom zracjonalizowano struktury Marynarki Wojennej, zmniejszając liczbę dowództw i sztabów.

Sformowanie Dywizjonu Okrętów Bojowych
W skład sformowanego Dywizjonu Okrętów Bojowych weszły siły Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Obecnie 8 okrętów o największym potencjale bojowym w Marynarce Wojennej stanowi siłę nowej jednostki. Są to: 2 fregaty, korweta oraz 5 okrętów rakietowych.
Bazy Lotnictwa Morskiego
W miejsce 43 i 44 Bazy Lotniczej MW, jednostek o zadaniach typowo logistycznych, utworzono 43 i 44 Bazę Lotnictwa Morskiego, w których struktury włączono Eskadry Lotnicze MW. Dzięki tym zmianom jednostki te stały się jednostkami bojowymi, a racjonalizacja struktur dowodzenia pozwoliła na utworzenie 2 dowództw w miejsce 5 dotychczas funkcjonujących.
Wzmocnienie Batalionów Saperów
Potencjał 30 i 55 Kompanii Chemicznych MW został włączony w struktury 8 i 43 Batalionu Saperów MW. Wspólne działania i ćwiczenia, realizacja przedsięwzięć na rzecz zabezpieczenia MW na lądzie oraz zbliżony charakter niektórych zadań zadecydowały o połączeniu tych jednostek.
Wzmocnienie CWTiD
Ze względu na zbieżność części zadań, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW przejęło zadania i potencjał Zespołu Informatyki Marynarki Wojennej.
13 Dywizjon Trałowców
Natomiast 13 Dywizjon Trałowców, w skład którego wchodzą 3 niszczyciele min i 5 trałowców, został wyłączony ze struktur 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i podporządkowany dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Wprowadzone zmiany i reorganizacja wynika z racjonalizacji struktur dowodzenia w Marynarce Wojennej. Zmniejszenie liczby dowództw i sztabów udoskonali system dowodzenia jednostkami bojowymi.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.