Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2008-03-13 12:23
80 lat
Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej
W sobotę, 15 marca, mija 80 lat od utworzenia Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej. Od początku istnienia jest to jedna z największych baz logistycznych zaopatrujących jednostki polskich sił morskich. Przed wojną stacjonowała w Modlinie, a po jej zakończeniu w Gdyni.

Patronem jednostki jest kontradmirał Xawery CZERNICKI - wybitny logistyk, twórca i promotor polskiego przemysłu okrętowego, zatrzymany i zamordowany przez NKWD w lesie katyńskim.

Dla upamiętnienia 80 lat działalności, w piątek, 14 marca, o godzinie 12:00, w Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysta zbiórka wszystkich marynarzy i pracowników jednostki. Obchody rocznicy powstania jednostki uświetni Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. W uroczystości 80-lecia udział wezmą przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, Dowództwa Marynarki Wojennej, Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz lokalnych władz samorządowych.

Wejście dla dziennikarzy do Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej
(Gdynia, ul. Kontradmirała X. Czernickiego 124)
proszę uzgodnić z rzecznikiem prasowym jednostki
p. Janem Florczakiem +48 510 575 236

Centralna Składnica Marynarki Wojennej to jedna z największych jednostek logistycznych zaopatrujących morski rodzaj sił zbrojnych. Jej główne zadania to zaopatrywanie jednostek MW w sprzęt techniczno-okrętowy, nawigacyjno-hydrograficznej, w uzbrojenie, urządzenia techniczne oraz materiały eksploatacyjne. Prowadzone są tutaj także naprawy i legalizacje sprzętu dla potrzeb Marynarki Wojennej. Jednostka stacjonuje w kilku kompleksach wojskowych zlokalizowanych na terenie Trójmiasta.

Jednostka powstała 15 marca 1928 roku w Modlinie. W jej strukturze funkcjonowały magazyny: techniczny, broni i amunicji, broni podwodnej, łączności, hydrograficzny oraz służby mundurowej. W początkowym okresie wojny w 1939 roku składnica była centralną bazą zaopatrzeniową polskiej floty. Po zakończeniu II wojny światowej pełniła funkcje zakładów broni podwodnej, a z upływem czasu i wraz z rozwijającą się strukturą Marynarki Wojennej zbudowano kompleks logistyczny tworzący ostatecznie Centralną Składnicę Marynarki Wojennej. Tym samym odziedziczyła tradycje przedwojennej Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej z Modlina. W 1994 roku jednostce uroczyście wręczono sztandar wojskowy nadany przez Prezydenta RP. W latach 1995 - 96 dwukrotnie zdobyła miano najlepszej jednostki logistycznej Marynarki Wojennej. Z dniem 1 lipca 2007 roku, Centralna Składnica MW przeszła w podporządkowanie nowoutworzonego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP.

 

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.