Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2008-02-29 10:28
Pożegnanie z mundurem
Po 41 latach, służbę w Marynarce Wojennej zakończył admirał floty Marek Brągoszewski, dowódca Centrum Operacji Morskich – zastępca dowódcy Marynarki Wojennej w latach 2005-2007. Odchodzącego do rezerwy marynarza pożegnał dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta w obecności kierowniczej kadry morskiego rodzaju sił zbrojnych.
Admirał floty Marek BRĄGOSZEWSKI urodził się 6 czerwca 1949 roku w Gdyni. Po ukończeniu liceum w 1967 roku wstąpił do Marynarki Wojennej i rozpoczął edukację zawodową. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej został promowany do stopnia podporucznika i rozpoczął służbę jako oficer zwalczania okrętów podwodnych na okrętach 11 dywizjonu Ścigaczy Okrętów Podwodnych w Helu. Ostatnim jego stanowiskiem morskim było dowodzenie okrętem zwalczania okrętów podwodnych. W latach 1978-80 studiował w Akademii Sztabu i Dowodzenia w b. Leningradzie, po czym służył jako oficer sztabowy, szef wydziału operacyjnego oraz szef sztabu 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W lipcu 1991 roku objął stanowisko dowódcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu i dowodził Flotyllą przez 6 lat. W 1997 roku objął stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Marynarki Wojennej. W 2000 roku został szefem Szkolenia Marynarki Wojennej. Od 18 kwietnia 2005 roku do września 2007 był dowódcą Centrum Operacji Morskich – zastępcą Dowódcy Marynarki Wojennej RP. Ukończył kurs sztuki wojennej w Akademii Sztabu i Dowodzenia b. ZSRR (1985), operacji strategicznych w Akademii Obrony Narodowej (1988-89) i języka angielskiego w Fort Borden w Kanadzie.

Zapalony żeglarz i członek Bractwa Przylądka Horn. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci - córkę i syna (oficera Marynarki Wojennej).

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.