Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2006-01-26 12:50

Galeria foto
Pożegnalny lot
Po 40 latach służby w lotnictwie morskim, kontradmirał Zbigniew Smolarek żegna się z mundurem. W sobotę, 28 stycznia były Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wykona swój pożegnalny lot.
Uroczystość pożegnania z mundurem kontradmirała Zbigniewa Smolarka rozpocznie się o godzinie 13:00 na lotnisku w Gdyni - Babich Dołach.

Po podniesieniu na maszt flagi Marynarki Wojennej były dowódca Brygady Lotnictwa MW wykona pożegnalny lot na pokładzie jednego ze śmigłowców. Po jego zakończeniu kontradmirał Zbigniew Smolarek złoży Dowódcy Marynarki Wojennej meldunek o zakończeniu służby.

 

Kontradmirał pilot Zbigniew Smolarek urodził się 3 września 1946 roku w Markt-Oberdorf (Niemcy - Bawaria). Szkołę lotniczą w Dęblinie ukończył w 1967 roku jako pilot myśliwski (samolot MIG-15 Bis) i 28 listopada tegoż roku rozpoczął służbę w lotnictwie Marynarki Wojennej. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Lim-6 Bis (MIG-17) w 7 pułku lotnictwa myśliwsko-szturmowego MW w Siemirowicach, zajmując kolejne stanowiska służbowe do dowódcy eskadry włącznie.
W latach 1973 - 1976 ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. Po studiach przez 7 lat dowodził 15 eskadrą lotnictwa rozpoznawczego MW w Siemirowicach, zdobywając trzykrotnie tytuł najlepszej jednostki rozpoznawczej WP. W 1983 roku dostał polecenie sformowania 16 pułku lotnictwa specjalnego w Darłowie, co wiązało się z szybkim przeszkoleniem na pilota śmigłowców Mi-2 i docelowo śmigłowca Mi-14 PŁ (zwalczanie OP).
Dowodził pułkiem do 1986 roku, kiedy to przeniesiony został do Dowództwa Marynarki Wojennej na stanowisko inspektorskie w pionie szkolenia morskiego, a później lotniczego. Pilot klasy mistrzowskiej oraz pilot doświadczalny. W 1987 roku rozpoczął loty na śmigłowcu typu SOKÓŁ. W oparciu o doświadczenia zebrane w czasie licznych kontaktów z lotnictwami państw morskich i doświadczenia z eksploatacji SOKOŁA, prowadził prace rozwojowe morskiego śmigłowca ratowniczego ANAKONDA. Będąc pilotem doświadczalnym i oblatywaczem prezentował ANAKONDĘ na salonach lotniczych w Berlinie, Paryżu i Ostendzie. Równolegle prowadził próby śmigłowca bojowego (wsparcia) typu SALAMANDRA i HUZAR. Testował i prezentował te śmigłowce w wielu krajach świata m.in. w Republice Południowej Afryki i Birmie.
Od 1989 roku był organizatorem pierwszego lotniczego związku taktycznego MW- Brygady Lotnictwa Morskiego, jako dowódca grupy organizacyjno- przygotowawczej. W latach 1994-1995 ukończył z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia operacyjno- strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od lipca 1995 roku jest dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.
Od 1990 roku jest członkiem Krajowej Rady Lotnictwa Polskiego.

Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami resortowymi i cywilnymi m.in. Zasłużony Pilot RP i Błękitne Skrzydła.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.