Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2005-09-09 15:25
Galeria foto
Sztandar dla 43. Bazy Lotniczej MW
43. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej w Gdyni otrzyma nowy sztandar. Uroczysty apel z tej okazji odbędzie się w poniedziałek 12 września o godzinie 13:00. W tym dniu obchodzone jest również święto jednostki.
Uroczystości z okazji jubileuszu Bazy rozpoczną się już w niedzielę, 11 września. O godzinie 11:00 w Kościele Marynarki Wojennej (Gdynia, ul. Śmidowicza) zostanie odprawiona msza święta. Po jej zakończeniu marynarze z 43. Bazy Lotniczej MW złożą kwiaty na grobie swojego patrona na Cmentarzu Komunalnym w Gdyni-Witominie.

Głównym elementem obchodów będzie przekazanie jednostce, w poniedziałek, 12 września, nowego sztandaru.

Zbiórka dziennikarzy o godzinie 12:30 pod bramą Brygady Lotnictwa MW w Gdyni Babich Dołach (ul. Zielona).

Rodzicami chrzestnymi sztandaru są Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Hanna Bardzik, wnuczka patrona jednostki kmdr ppor. Zygmunta Mariana Horyda. Przewodniczącym Honorowego Komitetu Fundatorów Sztandaru dla 43. Bazy Lotniczej jest płk pil. w st. spocz. Aleksy Antoniewicz.

43. Baza Lotnicza jest jednostką przeznaczoną do zabezpieczenia logistycznego 28. Eskadry Lotniczej, Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz wsparcia sił i środków państw Sojuszu Północnoatlantyckiego przebywających na lotnisku. Baza została utworzona decyzją Ministra Obrony Narodowej 1 stycznia 2003 roku. Jednostka dziedziczy tradycje po 3. Batalionie Zabezpieczenia oraz wiąże się z powstaniem i historią 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. W dniu 25 sierpnia 1994 34 PLM został rozformowany. Na jego bazie powstał 1 Dywizjon Lotniczy oraz 3. Batalion Zabezpieczenia działające w strukturze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. 12 września 1996 roku batalion otrzymał sztandar oraz imię patrona kmdr ppor. Zygmunta Mariana Horyda.
Dowódcą 43. Bazy Lotniczej jest komandor Janusz Stateczny.

Patronem 43. Bazy Lotniczej jest kmdr ppor. inż. Zygmunt Marian HORYD. Urodził się 30 kwietnia1896 roku w Warszawie. Po ukończeniu szkoły podchorążych w Warszawie 1 sierpnia 1919 roku mianowany na stopień podporucznika. 11 listopada 1918 roku brał udział w rozbrajaniu Niemców. W 1926 roku ukończył Politechnikę w Warszawie i uzyskał dyplom inżyniera hydrotechnika. Od lipca 1925 roku zajmował różne stanowiska w Komendzie Marynarki Wojennej w Modlinie i Gdyni. Od 1 września 1931 roku był Szefem Budownictwa Wybrzeża Morskiego jako kapitan Marynarki Wojennej. W styczniu 1934 roku awansował na stopień komandora podporucznika. We wrześniu 1939 został dowódcą batalionu rezerwowego marynarzy. Batalion walczył w obronie Kępy Oksywskiej pod dowództwem płk Stanisława Dąbka dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża.

Sztandar jednostki oraz bandera okrętu są podstawowymi bojowymi i rozpoznawczymi znakami. Ich utrata w bitwie stanowiła o klęsce, a zdobyte na wrogu – były symbolem zwycięstwa. Zasady nadawania sztandarów, składania na nie przysięgi, przechowywanie oraz oddawanie im honorów zapoczątkował już król Stanisław August Poniatowski.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.