Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2002-10-07 09:07
Polscy Marynarze wyróżnieni przez władze Saksonii
„WDZIĘCZNOŚĆ NIEMIEC" – pod takim tytułem, w niedzielę, 10 listopada, w Dreźnie, odbędzie się uroczysty koncert będący podziękowaniem dla grup ratowniczych walczących z sierpniową powodzią w Niemczech. Zaproszenie do udziału w koncercie otrzymała grupa inżynieryjna Marynarki Wojennej, która przez miesiąc usuwała skutki katastrofy w Miśni pod Dreznem. Podczas uroczystości trzynastu polskich marynarzy otrzyma odznaczenia od władz Saksonii.

Dziękujemy Wam za to, że zobaczyliście i pomogliście nam" – mówią organizatorzy koncertu „Danke Deutschland". W ten sposób społeczeństwo Saksonii pragnie podziękować grupom ratowniczym za pomoc w walce z żywiołem. „W czasie tegorocznej powodzi miliony ludzi spotkało się z niewiarygodnie aktywną falą pomocy" – mówią Niemcy. W listach przesłanych do organizatorów akcji podkreślana jest pomoc udzielana powodzianom przez różne organizacje, instytucje i grupy społeczne – w jednym z nich czytamy: Jak dużą pomoc otrzymaliśmy od Polaków tłumaczy zwykłe niemieckie „dziękujemy". „Drezno mówi – dziękuję" – te słowa powinny dotrzeć do wszystkich udzielających pomocy...

Koncert w drezdeńskiej filharmonii zobaczy trzynastu polskich marynarzy, którzy pracowali w jednej z najbardziej dotkniętych powodzią miejscowości – Miśni pod Dreznem. Grupa inżynieryjna Marynarki Wojennej uratowała powiat Coswig przed katastrofą ekologiczną. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt naprawiła i uruchomiła urządzenia oczyszczalni ścieków, miejskiej przepompowni, usunęła kilkaset ton szlamu oraz osuszała pola uprawne pod Dreznem.

17 sierpnia 2002 roku, minister spraw wewnętrznych landu Saksonii zwrócił się z prośbą do Dowódcy Marynarki Wojennej RP o wsparcie sił ratowniczych biorących udział w walce z powodzią stulecia w rejonie Drezna. Niemcy potrzebowali głównie wysokowydajnych pomp i silnych agregatów prądotwórczych. W niespełna 24 godziny po otrzymaniu prośby, z Bazy Technicznej Marynarki Wojennej w Gdyni wyruszył konwój czterech pojazdów ze specjalistycznym sprzętem prądotwórczym. W poniedziałek, 19 sierpnia trzynastoosobowa grupa polskich marynarzy dowodzona przez kmdr ppor. Jarosława BEDRĘ dotarła do Miśni pod Dreznem, gdzie mieściła się zalana oczyszczalnia ścieków Orsteil Karpfenscanke. Rozmiary tragedii były olbrzymie. Najważniejszym zadaniem było uruchomienie urządzeń zalanej oczyszczalni, aby nie dopuścić do dramatycznej w skutkach katastrofy biologicznej.

Polscy marynarze zamontowali przywiezione z Polski generatory prądu typu WOLA 250 i WOLA 125 będące na wyposażeniu Bazy Technicznej Marynarki Wojennej i Komendy Portu Wojennego w Helu. Zbudowali system zasilania w paliwo oraz podłączyli agregaty do systemu energetycznego oczyszczalni. Dzięki temu uruchomiono pompy oczyszczalni, które rozpoczęły transport nieczystości z zalanych terenów. Uniknięto katastrofy biologicznej, a okoliczna infrastruktura zaczęła powracać do normalności. Generatory pracowały nieprzerwanie 24 godziny na dobę. Całodobowe wachty przy nich trzymali marynarze. Pozostała część ekipy wykonywała prace inżynieryjne i oczyszczała budynki z naniesionego przez Łabę szlamu. Rozmontowano ogrodzenie oczyszczalni i naprawiano system rurociągów. Przez miesiąc pracy polscy marynarze usunęli z oczyszczalni kilkaset ton szlamu oczyszczając ponad 8 000 metrów kwadratowych powierzchni budynków. Pracowali w niezwykle trudnych warunkach – odór brudnej wody i zalanej oczyszczalni, a do tego upał około 30 stopni Celsjusza.

28 sierpnia, śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-8 przetransportował do Miśni dwie tony darów dla niemieckich powodzian przygotowanych przez gdański zarząd PCK. Dary trafiły do przedszkola w Wineböl.

W ostatnich dniach akcji, po usunięciu szlamu z budynków nasi specjaliści naprawili urządzenia prądotwórcze oczyszczalni, aby mogły samodzielnie pracować, a polskie generatory prądu przewieziono na okoliczne pola, gdzie zasilały pompy osuszające grunty uprawne.

Polskie generatory prądu przepracowały łącznie ponad pół tysiąca motogodzin. Tych i podobnych urządzeń wykorzystywały również grupy inżynieryjne Marynarki Wojennej usuwające skutki powodzi we Wrocławiu, dwa lata temu w Helu oraz podczas ubiegłorocznej powodzi w Gdańsku.

Skład grupy inżynieryjnej Marynarki Wojennej pracującej przy usuwaniu skutków powodzi w Niemczech:

 • kmdr ppor. Jarosław BEDRA – dowódca grupy;
 • st. chor. Mirosław NOWAK;
 • st. bsm. szt. Roman SCHEIBE;
 • st. bsmt Mariusz DYSZCZAKOWSKI;
 • bsmt. Janusz KEPLIN;
 • st. mar. Piotr PRZYBYLSKI;
 • st. mar. Mirosław CZUBACHOWSKI;
 • mar. Karol FRYBEZOWSKI;
 • mar. Robert GOLEC;
 • st. bsm. Franciszek SURÓWKA;
 • bsmt Marcin SUSKI;
 • bsmt Edmund PASZYLIK;
 • st. mar. ndt. Antoni KUŚNIERCZYK.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.