Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 2000-09-04 09:08
Pożegnanie z batutą
We wtorek, 5 września, po 38 latach służby marynarskiej, z batutą żegna się kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej kmdr por. Ireneusz STROMSKI. Komandor STROMSKI odchodzi z dobytkiem artystycznym ponad 2 tysięcy koncertów w Polsce i w kilkunastu krajach europejskich. Jest laureatem licznych przeglądów muzycznych i festiwali orkiestr dętych. Pod jego batutą Orkiestra nagrywała muzykę do radia i telewizji, płytę analogową, kasety oraz 3 płyty kompaktowe.
O godzinie 14:00, w Salonie Kaprów na Okręcie-Muzeum ORP "BŁYSKAWICA" (Gdynia, Skwer Kościuszki) odbędzie się uroczyste pożegnanie komandora Ireneusza STROMSKIEGO. Za twórczy dorobek artystyczny kapelmistrzowi dziękować będzie dowódca Marynarki Wojennej admirał Ryszard ŁUKASIK. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej podziękuje swojemu kapelmistrzowi w formie kameralnego koncertu. Muzycy zaprezentują 3 utwory w tym 2 w aranżacji komandora Ireneusza STROMSKIEGO.

Komandor porucznik Ireneusz STROMSKI urodził się 3 września 1942 roku w Gdyni. W 1957 roku rozpoczął naukę w klasie klarnetu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdyni, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury otrzymując tytuł magistra sztuki.
W 1962 roku rozpoczął służbę wojskową. Rok później został skierowany do Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Początkowo był instrumentalistą, a od 1973 roku II kapelmistrzem. W 1985 roku został I kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

W swoim dorobku artystycznym komandor Ireneusz STROMSKI posiada nagranie płyty analogowej pt. "Bałtyckie Spotkania" (1985 r.), kasetę audio "Bal u Neptuna" (1992 r.). Pierwszą płytę kompaktową Orkiestry Reprezentacyjnej komandor STROMSKI nagrał w 1993 roku. W 1996 i w 1998 roku nagrał 2 kolejne płyty CD "Dłonie na sterze" (1996 r. ) oraz "I póki kropla jest w Bałtyku" (1998 r.). Pod jego batutą Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej nagrywała muzykę dla radia i telewizji, brała udział w festiwalach i konkursach orkiestr dętych, koncertowała m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Kopenhadze, Helsinkach, Sankt Petersburgu, Narwiku, Oslo, Stuttgarcie i Hamburgu. Jednym z najważniejszych wydarzeń w karierze komandora Stromskiego jest koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW na placu św. Piotra w Rzymie podczas obchodów 20- lecia pontyfikatu Jana Pawła II w 1998 roku.

Na swoim koncie ma liczne opracowania i aranżacje muzyczne. Wychował i przygotował kilka pokoleń muzyków Orkiestry. W 1982 roku założył Big Band, który jest integralną częścią orkiestry dętej.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.