Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 1998-06-04 12:57
Generalny inspektor Bundeswehry
generał Bagger w Gdyni
Generalny Inspektor Bundeswehry generał Hartmut Bagger podczas swojej wizyty w Polsce odwiedzi również Marynarkę Wojenną. W Marynarce Wojennej będzie w czwartek, 4 czerwca. Odwiedzi Port Wojenny, pokłady polskich okrętów z 3 Flotylli Okrętów oraz będzie przebywał na pokładzie niemieckiego okrętu podwodnego, który z tej okazji odwiedził Gdynie.
Po zakończeniu wizyty w Porcie Wojennym oraz spotkaniu z Dowódcą Marynarki Wojennej generał Hartman Bagger złoży wieniec pod pomnikiem Obrońców Westerplatte. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 16:20, w czwartek, 4 czerwca.

Dziennikarzy zapraszamy do Portu Wojennego Gdynia-Oksywie na godzinę 13:00 na nabrzeże okrętów podwodnych.

Generałowi Baggerowi będzie w Gdyni towarzyszył szef Sztabu Generalnego WP, generał Henryk Szumski.

Generał Hartmut BAGGER urodził się 17 lipca 1938 r. w Braniewie (w tym okresie Braunsberg - Prusy Wschodnie). Po zdaniu matury, w 1958 r. wstapił do Bundeswehry. Oprócz kształcenia zawodowego i uzyskania stopnia oficerskiego w jednostce piechoty zmechanizowanej, odbył szkolenie dowódców kompanii w brytyjskiej szkole piechoty, a także ukończył dwunasty kurs szkolenia oficerów sztabu generalnego w Akademii Dowodzenia Bundeswehry. W 1975 roku studiowal w Armed Forces Staff College w Norfolk (stan Virginia - USA). W początkowym okresie swojej kariery odbywał słuzbę w charakterze m.in. dowódcy plutonu, oficera łączności batalionu piechoty zmechanizowanej, opiekuna-wychowawcy oraz ordynansa w Szkole Oficerskiej w Hanowerze. Był dowódcą kompanii w 82. batalionie piechoty zmechanizowanej w Lüneburgu i po zakończeniu kształcenia na oficera sztabu generalnego został najpierw dowódcą oddziału logistycznego, a następnie oddzialu operacyjnego w 18. brygadzie pancernej w Neumünster. Jako młody porucznik został w 1973 r. docentem z dziedziny polityki militarnej w Akademii Dowodzenia w Hamburgu, a w 1976 r. przejął dowództwo 51. batalionu piechoty zmechanizowanej w Rothenburgu / Fulda. Następnie pełnił funkcję referenta w Federalnym Ministerstwie Obrony zanim, jako szef sztabu 3. dywizji pancernej awansowany został w 1980 r. do stopnia pułkownika. Będąc ponownie w Akademii Dowodzenia kierował grupą fachowców ds. polityki bezpieczeństwa po czym, w 1984 r. przejął dowodzenie 7. brygadą piechoty zmechanizowanej w Hamburgu-Fischbek. Po awansie do stopnia generała brygady w 1988 r. został szefem sztabu III Korpusu w Koblencji, a w 1990 r. został dowódcą 12. dywizji pancernej w Würzburgu. 1 kwietnia 1991 r. awansowany został do stopnia generała majora (Generalmajor). Rok póżniej został zastępcą inspektora wojsk lądowych, oraz został awansowany do stopnia generała porucznika (Generalleutnant). 21 marca 1993 r. objął urząd Inspektora Wojsk Lądowych.

Awansowany 08 lutego 1996 r do stopnia generała został jednocześnie mianowany Generalnym Inspektorem Bundeswehry.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.