Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Gdynia 1998-06-07 08:52
Baltops 1998
W poniedziałek, 8 czerwca, w godzinach 08.00 - 14.00, okręty biorące udział w ćwiczeniach BALTOPS 98 opuszczą port w Gdyni i przejdą do rejonu działań. Wszystkie ćwiczenia przeprowadzone zostaną w poszczególnych grupach okrętowych.
Na przejściu morzem pomiędzy niektórymi okrętami nastąpi częściowa wymiana załóg, w tym także pomiędzy polskim okrętem podwodnym ORP ORZEŁ i szwedzkim HSWMS HALSINGLAND. Odbędą się treningi łączności i manewrowania w zespole. Przeprowadzone zostaną operacje zatrzymania i kontroli ładunku jednostek oraz strzelanie artyleryjskie do celów nawodnych.

We wtorek okręty przeprowadzą ćwiczenia w stawianiu min, poszukiwaniu okrętów podwodnych i prowadzeniu działań przeciwminowych.

Kolejnym elementem są ćwiczenia w śledzeniu celów powietrznych, w których uczestniczyć będą polskie samoloty myśliwskie MiG 21 lotnictwa morskiego oraz niemiecki samolot patrolowy Atlantic. Zadanie zakończy ćwiczebne strzelanie do celów powietrznych. Zespół okrętów patrolowych, w skład którego wchodzą również polskie okręty rakietowe ORP PIORUN i ORP GROM, przeprowadzi ćwiczenia obrony przeciwawaryjnej. W tym samym czasie zespół okrętów rakietowych, w składzie którego znajduje się również ORP ROLNIK, współpracując ze śmigłowcem, przeprowadzi ćwiczenia poszukiwania i ratowania rozbitków na morzu. Zespół ten przeprowadzi treningi w manewrowaniu podczas holowania. Niemiecki okręt zaopatrzeniowy SPESSART posłuży następnie jako cel nawodny dla polskiego okrętu podwodnego ORP ORZEŁ. Podobne ćwiczenia przeprowadzone zostaną przez inne grupy. W środę, 10 czerwca, zostaną przeprowadzone ćwiczenia z zakresu śledzenia celów nawodnych i powietrznych, z udziałem amerykańskich oraz duńskich samolotów F-16, a także szwedzkich - VIGGEN. Poza tym w ramach ćwiczeń śledzony będzie ruch statków w cieśninie Bornholmskiej, a także pasywne śledzenie celu nawodnego na dużych odległościach. Okręty nie biorące w danym czasie bezpośredniego udziału w ćwiczeniach będą w zależności od potrzeb uzupełniać zapasy.

Jednym z głównych zadań będzie przeprowadzenie strzelań do celów nawodnych, w których udział weźmie, między innymi, amerykański krążownik USS VELLA GULF oraz amerykański okręt patrolowy USS TAHOMA. Miny podcięte w trakcie działań przeciwminowych zostaną zebrane na zakończenie dnia przez okręty przeciwminowe.

Podobne ćwiczenia z udziałem innych grup okrętów zostaną także przeprowadzone w czwartek 11 czerwca. Wieczorem tego dnia do portu w Gdyni powróci ORP ORZEŁ, natomiast w piątek, 12 czerwca, okręty zespołu BALTOPS przejdą do portu Rostock.

Część polskich jednostek powróci do swych portów macierzystych. Na tym zakończy się morska część ćwiczeń.

Wersja do druku             


 
 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.